Wpis z mikrobloga

ale z tego co pamiętam to Niemcy wygrali zawożąc swoją drogą innych Niemców z kraju żeby głosowali za przyłączeniem


@okkindel: Zwozili tych, którzy urodzili się na obszarach plebiscytowych, więc mieli prawo głosu. Z kolei Polska zwoziła na Górny Śląsk ludzi do udziału w Powstaniach Śląskich z Warszawy, Lwowa, Łodzi i generalnie najróżniejszych zakątków państwa.
@Wedam: II RP była państwem biednym. Na 3/4 jej terenu przez kilka lat przebiegały linie frontu. Przemysł rozgrabili Rosjanie i Niemcy. To słaby chłopiec do bicia.

Przytoczyłem te dane o Śląsku za czasów Rzeszy bo czytałem nie tak dawno książkę napisaną z punktu widzenia socjalistów.
@sylwke3100: jaki propagandowy jak to szczera prawda? Mieszkam w rejonach gdzie przed wojną były Niemcy, minęło 80 lat i dalej widać gołym okiem gdzie się jest. Wiadukty kolejowe, mosty, linie kolejowe, mamy tego od #!$%@? na zachodzie, widać że kraj się prężnie rozwijał pod normalnymi rządami. Chciałbym zobaczyć jakby wyglądało teraz moje miasto jakby do dzisiaj były tu Niemcy.
@Mirzani: No to przepraszam za bzdury poparte o informacje z okresu międzywojennej Polski…
Jeśli zatem chodzi o „zabór pruski” to faktycznie Niemcy wykonali kawał dobrej roboty skoro tylko 2% analfabetów było już na początku XX wieku