Wpis z mikrobloga

Siemanko, planuję upgrade komputera. Konkretnie do gierek (głównie cs go, czasem jakieś nowsze tytuły - został mi np. cyberpunk do ogarnia). Grafikę (na razie 980ti, później wrzucę 2070 super), dyski i zasilacz mam.

1. CPU to zagadka - według benchmarków do samych gierek starczy r5 5600x, ale czy jeśli myślę przyszłościowo to warto dołożyć do r9 5900x? Czy to overkill do samego grania w csa.
Potrzebuję stałe minimum 300 klatek. Czy może jednak r7 5800x? Z tego co czytałem to jeśli ktoś celuje w niego to już warto przyszłościowo dołożyć do r9 biorąc pod uwagę ilość wątków i rdzeni.

2. Płyta - Gigabyte B550 Aorus Elite

3. Ram - 16 gb ddr4 cl17 3733 MHZ

4. Chłodzenie zależne od wyboru cpu - najprawdopobniej jakieś AIO od SPC

5. Obudowa - be quiet! Pure Base 500DX

Jest też opcja czekać na ddr5 do 2022, ale to już się zdam na wasze zdanie.
Z góry dzięki

#pcmasterrace #komputery #informatyka #gry #amd
  • 12
  • Odpowiedz
@DOGTOR: Do grania nie potrzebujesz nic ponad 5600X. A branie R9 do 2070 to już w ogóle by było xD

AIO od SPC


Jak AiO to weź jak człowiek kup NZXT, Corsair czy Arctic Cooling a nie kurde malowanego chinola SPC
  • Odpowiedz
Płyta - Gigabyte B550 Aorus Elite


@DOGTOR: mam, nie polecam, ile jobów poleciało, ile beta biosów testowałem, szkoda gadać. USB, napięcia, nie działający boost (najpierw za dużo co było spoko w nowszych biosach za mało).
  • Odpowiedz
@L3gion: haha to prawda XD no ale co zrobię jak przy głupim smoke+palak nagle dostaję drop klatek z 300 do 160 (tak, jest widoczne nawet przy monitorze 144)
  • Odpowiedz
@L3gion: Myślałem bardziej o przyszłościowym upgrade - czytaj żeby za kilka lat zmienić tylko kartę, a nie całego PC. Naczytałem się też na reddicie tyle orgazmów na temat tego procka, że wyobraźnia zadziałała XD

W teorii mam też 3090 (wiem, nienawidzimy kopaczy - sorki, kupiłem mega okazyjnie kiedy jeszcze ceny były normalne + mam fotowoltaike, więc grzechem byłoby nie skorzystać).

Ale nie mam ani monitora, ani czasu, ani potrzeb żeby siedzieć
  • Odpowiedz
@L3gion: masz jakiś polecany model? Nie potrzebuję nic do hardcorowego OC, mój i7 4790k po delidzie hula na 4.5 Ghz. (co prawda dlatego, że trafiła się #!$%@? sztuka, no ale co zrobisz xD)
  • Odpowiedz
@DOGTOR: to kwestia ciulowego biosu i braku wsparcia. Zagadka - właśnie byłe stabilna wersja biosu f13 która odrobinkę poprawiła USB. Ile trzeba było na nią czekać? Podpowiedź poprzedni stabilny bios to połowa stycznia a agesa która jest w obecnym wyszła pół miesiąca wcześniej w stabilnych biosach konkurencji. Najlepszy jest z tego co wiem asus, niestety też najdroższy.
  • Odpowiedz
ka - właśnie byłe stabilna wersja biosu f13 która odrobinkę poprawiła USB. Ile trzeba było na nią czekać? Podpowiedź poprzedni stabilny bios to połowa stycznia a agesa która jest w obecnym wyszła pół


@keton22: A jak jest aktualnie? Występują jeszcze jakieś problemy, czy oprócz problemów z boostem jest ok?

Myślę jeszcze nad Asus TUF Gaming B550-Plus, ale w testach lepiej wypada gigabyte, wizualnie też mi bardziej odpowiada, a do tego jest
  • Odpowiedz
@DOGTOR: zależy na czy ci zależy :) USB połatali na tyle że już mi się nie rozpina audio co chwila ale w ciągu tygodnia dalej raz czy dwa. Za to stabilność poleciała na pysk, niestety są crashe aplikacji i nawet całkowite zamknięcia systemu. Na betach f13 tego nie było. Najlepsza wersja ostatnio to F13h która została usunięta z serwerów z powodów które są podobno pod NDA z AMD.
Do tego od
  • Odpowiedz
bardziej nawet niż rdzenie, z wersji na wersję też napięcia na auto są coraz bardziej kosmiczne. 1.50V to teraz normalka nawet jak dasz curve optimizer.


@keton22: Nie jestem na tyle zaawansowym użytkownikiem, żeby sprawdzać takie rzeczy jak temperatura IO, potrafię po prostu podkręcić procka w biosie XD
Ale faktycznie problemy z USD i napięciami nie wyglądają fajnie. To bym zauważył

Chyba mnie przekonałeś i wolę dołożyć 100 do Asusa i mieć
  • Odpowiedz