Wpis z mikrobloga

KTO WŁAŚNIE POMAGAŁ RÓŻOWEMU PASKU SKŁADAĆ I ZNOSIĆ DO PIWNICY CAŁY OGRÓDEK PIWNY W KTÓRYM BYŁO W C--J ZIMUJĄCYCH PAJĄKÓW KTÓRE GO OBLAZŁY ALE POMIMO ARACHNOFOBII DAŁ RADĘ I TERAZ ZASTANAWIA SIĘ KIEDY ZACZNIE STRZELAĆ PAJĘCZYNĄ Z NADGARSTKA?


#piotszakstyle #spiderman #pajaki #p--o #rozowepaski
  • 46
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@dreaper: strach tak, fobia nie. fobia to irracjonalny lęk. jak zauważyłeś, w naszym kraju nie ma realnego zagrożenia ze strony pająków. arachnofobia to tylko jeden z wielu irracjonalnych lęków. ja np. boję się podłączać kable do gniazdka, bo się boję, że prąd mnie kopnie i umrę, a jest to praktycznie niemożliwe. to jest fobia. i fobie zwykle utrudniają normalne funkcjonowanie, a nie chronią przed zagrożeniem. fobia to strach przed czymś,
  • Odpowiedz
@dreaper: fobia to zaburzenie, więc nic dobrego. to nie jest zwykły strach, nie mylmy pojęć :) jeśli boisz się skoku ze spadochronem, to strach jest uzasadniony, bo przecież może sprzęt nawalić i możesz zwyczajnie rozwalić się na ziemi. strach sam w sobie nie jest zły, ale jeśli ktoś jest chory i nadmiernie się czegoś boi, to już jest to problemem, a nie normą.
  • Odpowiedz
W psychologii ewolucyjnej akcentuje się przystosowawczą rolę fobii. Np. lęk przed pająkami, innymi jadowitymi owadami czy gadami był przystosowawczy z punktu widzenia przetrwania organizmów, toteż postawa taka jest związana z naszym repertuarem genowym i jest bardzo łatwo uaktywniana w codziennym życiu.

Fobia może być nabyta poprzez warunkowanie klasyczne - gdy dana osoba kojarzy obiekt wywołujący lęk z niebezpieczeństwem. Na przykład jako dziecko mogła być straszona pająkami, zamknięta w szafie, gdzie był pająk
  • Odpowiedz
@dreaper: @SScherzo:

Lęk przed pająkami i wężami mamy zakodowany w genach. Nawet w naszej strefie klimatycznej obserwuje się go już u niektórych dzieci, które jeszcze nie potrafią nawet mowić. Ewolucja biczyz, ciężko więc mowić tu o bezpodstawności bo jakieś setki tysięcy lat temu to ratowało naszą dupę.
  • Odpowiedz
@SScherzo: Cóż, ciało migdałowate przez miliony lat zarządzało naszymi emocjami i lękami aby ułatwić nam przetrwanie. Obecnie próbuje przystosować się do nowych warunków, przed którymi sami postawiliśmy się w miarę rozwoju cywilizacji i czasami trochę sobie nie radzi :)
  • Odpowiedz
@dreaper: ale w jakim celu? ja mówię o fobiach, czego Ty nadal nie rozumiesz, a nie o każdym lęku jaki istnieje i jest uzasadniony. temat uważam za wyczerpany.
  • Odpowiedz
@dreaper: fobia może również być zaburzeniem, nie chce mi się tego tłumaczyć. poczytaj jakieś psychologiczne książki na ten temat, a nie tylko wikipedię.
  • Odpowiedz