Wpis z mikrobloga

Jest ktoś kto pracuje albo pracował w Zurychu/Szwajcarii? Jakie są rzeczywiste koszty życia, jak traktowani są imigranci, czy na początek może być tylko angielski czy trzeba umieć niemiecki/francuski. W ogóle w Zurychu to który język jest bardziej popularny? Jak sytuacja ze żłobkami/przedszkolami i w ogóle co tylko wiecie to chętnie się dowiem.

Zaczynam myśleć o przeprowadzce w perspektywie roku, półtorej.
#emigracja #szwajcaria #zurych
  • 11
  • Odpowiedz
@Stolbilardowy nie byłem, nie mieszkałem natomiast mam kilku znajomych ze Szwajcarii i od nich wiem że oni mają jakby swój własny dialekt j niemieckiego oraz że nie lubią Niemców. Więc zakładam że jeśli wparujesz tam rozmawiając oryginalnym niemieckim nie zyskasz przychylnych spojrzeń. Ale to tylko moje wynurzenia, mogę się mylić.
  • Odpowiedz
czy na początek może być tylko angielski czy trzeba umieć niemiecki/francuski.


@Stolbilardowy: zależy od tego w jakiej branży, jak IT to dasz radę na początku z samym angielskim choć sporo ofert Ci odpadnie

W ogóle w Zurychu to który język jest bardziej popularny?


@Stolbilardowy: niemiecki
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Stolbilardowy: mieszkam w Zurychu. Koszty życia zależą od twojego stylu życia oraz od tego gdzie mieszkasz. Jest sporo kalkulatorów online, które ci to oszacują. Zurych to jest miasto imigrantów i raczej będziesz normalnie traktowany. Sam angielski w zupełności wystarczy na początku.
  • Odpowiedz
@Stolbilardowy ja mieszkam i pracuje w ZH, pracuje(IT) i zalatwiam sprawy na miescie po angielsku. Imigrantow tu tyle ze ciezko spotkac rodowitego szwajcara. Podstawowy jezyk to niemiecki, nie przejmuj sie dialektami lokalnymi. Zlobek to okolo 2-3k chf miesiecznie. Jak cos to pisz na priv.
  • Odpowiedz
@Stolbilardowy: dzieci są bardzo drogie w Szwajcarii, a szczególnie w Zurichu. Tak jak napisał @snowboarder żłobek jest bardzo drogi, nawet dla pracowników IT. Ludzie najczęściej dogadują się w firmie, że pracują 1-2 dni z domu lub mają 1-2 wolne w tygodniu, żona tak samo i wtedy wysyłają na 2-3 dni w tygodniu dzieci do żłobka. Zurich to w sumie najlepsze miejsce dla imigranta w Szwajcarii. Około 50 % to imigranci, więc
  • Odpowiedz
Jakie są rzeczywiste koszty życia


@Stolbilardowy: Jak jesteś sam, chcesz wynająć tanią kawalerkę i żyć w miarę skromnie (gotować samemu, jeździć autobusem, nie imprezować za dużo, mieć najtańsze obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne) to na normalne życie może zamkniesz się w 3000 Fr. miesięcznie (Zurych).

jak traktowani są imigranci


@Stolbilardowy: Normalni imigranci przez normalnych ludzi są traktowani normalnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale wiadomo, mieszkanie przez agencję wynajmuje
  • Odpowiedz
@Stolbilardowy: Koszty zycia - jak wyzej napisane zalezy od stylu.. Mozna znalezc pokoj za 1k, a mieszkanie od 2-2,5k (zaleznie od standardu, wielkosci i dzielnicy). Dolicz z 500 na jedzenie i drugie tyle na inne wydatki. No chyba ze knajpy lubisz, to wtedy sporo wiecej. Kalkulatory pomoga dokladniej okreslic.
Co do jezyka - Niemiecki, bo to urzedowy w kantonie, francuski duzo mniej przydatny niz angielski. Po Angielsku dogadasz sie w miescie
  • Odpowiedz