Wpis z mikrobloga

Wczoraj pierwszy raz nurkowałem, było zajebiście i bardzo mi się to spodobało, że chciałbym więcej i więcej. Już myślę o kursie OWD. Kwestia tego, że w pewnych momentach, może 3-4 razy podczas całego godzinnego nurkowania miałem wrażenie, że automat podaje mi za mało powietrza niż tego potrzebuje i zaczynała się już u mnie delikatna panika, że zabraknie mi tlenu i zaraz będę musiał się awaryjnie się wynurzać. Na koniec nurkowania zgłosiłem to instruktorowi, ale nie wytłumaczył mi dokładnie tego zjawiska. Być może ja robiłem niektóre rzeczy źle, może zbyt delikatnie trzymałem automat w ustach albo miałem za dużo wody której nie opróżniałem i to powodowało wolniejsze podawanie powietrza. Druga rzecz to to, że nie mogłem na głębokości ok. 7-8 metrów wyrównać ciśnienia w prawym uchu co powodowało delikatny dyskomfort, ale informowałem instruktora i próbowaliśmy kilkukrotnie schodzić na tą głębokość, ale bez większego efektu. Dzisiaj czuję tam dosłownie minimalny dyskomfort. Mówił, że to normalne i nie zawsze każdemu udaje się wyrównywać ciśnienia i potrzeba więcej nurkowań żeby to odblokować. #nurkowanie #scubadiving #scuba #diving
  • 10
@przepraszamczytenloginjestwolny: Nie patrzyłem, spojrzałem na niego 3-4x. Nie miałem takiego nawyku, pierwsze nurkowanie to jednak dużo emocji i wiele się działo dookoła a w momentach gdy nie mogłem brać pełnych wdechów powietrza to prędzej pojawiała się delikatna panika o tym, że zaraz zabraknie mi powietrza. Podczas całego nurkowania gdy potrzebowałem wypełnić płuca powietrzem w pełni to bez problemu miałem to dostarczone bez limitu. To się zdarzyło 3-4 razy, ale jednak się
@ThisMorison:
Odnośnie ciężkiego oddychania: też tak miałem na kursie, miałem wrażenie że nie oddycham pełnymi płucami i musiałem robić bardzo głębokie wdechy. Instruktor poradził mi żebym w takim momencie "dopychał" sobie płuca przez kliknięcie w drugi stopień. Po kursie już się przyzwyczaiłem (albo mam lepszy automat xD) i nie mam tego problemu

Odnośnie wyrównywania ciśnienia: u mnie na owd jakikolwiek ból ucha był sygnałem że trzeba iść w metr w górę
@ThisMorison: ja też mam troche problemów z wyrównaniem ciśnienia. Tak jak wyżej, jeżeli boli, to należy się trochę wynurzyć. U mnie dodatkowo pomaga "kręcenie" głową - ucho u góry łatwiej się #!$%@?
@ThisMorison: niestety, jestem z pomorza, więc konkretnej szkoły nie polecę.

z doświadczenia ze swoim kursem mogę tylko podpowiedzieć to, że to warto dogadać się na taki układ, że kurs teorii i egzamin teoretyczny robisz w Polsce, a na praktyczny egzamin jedziesz z zaświadczeniem gdzieś w ciepłe miejsce i tam zdajesz praktykę. ja tak robiłem i bardzo mi to pasowało.

ponadto, zajęcia praktyczne lepiej robić na basenie. tak jest lepiej, bo środowisko