Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@byz45: ja za 2500 zł kupiłem tej firmy co OP, o średnicy 25 cm. Głowy nie dam ale wydaje mi się, że op na 20 cm. Do planet nie brał bym takiego. Wg mnie lepsza luneta jakieś 12-15 cm średnicy.
20, 25 cm średnicy obiektywu (taki jam ma OP, czyli reflektor lub zwierciadlany) będzie git do galaktyk, mgławic i planety też dobrze, ale nie tak jak w lubecie (refraktor). Trzeba przeznaczyć
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@byz45: ale do samych planet, żeby zobaczyć jakiekolwiek pasy na Jowiszu i księżyce Galileusz owe i Saturna z pierścieniami wystarczy mały teleskop refraktor 8-10 cm lub zwierciadlany 10-15. Ale lepiej większy :-) jak jesteś całkiem zielony wziął bym lornetkę 10x50 albo troszkę wiedzą, ale bez przekraczania powiększenia 12 może 15 raz.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@flamezz: zdolność rozdzielcza zależy od średnicy obiektywu. Im większy tym większa zdolność rozdzielcza. Ale teleskopy zwierciadlane mają krótsze ogniskowe jak lunet przez co można uzyskać mniejsze powiększenia
@132qwe: No i 8 to jest świetne rozwiązanie ( ͡° ͜ʖ ͡°) miałem i polecam. Jeśli ma się miejsce to zasada jest prosta : im większe lustro tym jest lepszy obraz i się więcej zobaczy. Sam korzystam 10 na balkonie w bloku ( ͡° ͜ʖ ͡°)