Wpis z mikrobloga

@Bl00man: Zwykle zakup na rynku pierwotnym nieruchomości będącej w budowie zaczyna się od podpisania umowy rezerwacyjnej. Służy ona głównie do uzyskania kredytu. Po otrzymaniu wstępnych decyzji finansowych i podpisaniu umowy deweloperskiej wydawana jest decyzja ostateczna*. Po podpisaniu umowy kredytowej z bankiem następuje wypłata kredytu w transzach czyli ratach na rachunek powierniczy prowadzony dla dewelopera przez bank. Harmonogram płatności rat jest zwykle ustalany na podstawie harmonogramu budowy inwestycji.

*w niektórych bankach procedura
@Bl00man: możliwy jest także inny system płatności 10/90 lub 20/80 - tzn po podpisaniu umowy rezerwacyjnej wciąz możemy starać się o kredyt, jednak deweloper oczekuje 10-20% wplaty własnej teraz, a pozostałą część po odebraniu mieszkania. Tym sposobem bank nie uruchamia środków przez okres oczekiwania na odbiór mieszkania (nie ma transz), tylko dopiero gdy mieszkanie będzie gotowe. W ten sposób, nie ma sytuacji gdzie przez 1-2 lata placisz odestki od uruchomionych transz
@KromkaMistrz: ja w kato, jako jeden z pierwszych klientow zalapalem sie na 20(wlasnego)/80kredo przy podpisywaniu umowy deweloperskiej. Teraz sytuacja wyglada tak, ze pierwsza wplata to 35, potem 15/15/15/20 wiec gdy wezmiesz kredytowanje 80% wartosci to transze będą juz prawie samego początku (czyli ubezpieczenie pomostowe też, np mbank ma +1.5pp). Ja bede placil pomostowke 2/3 miesiace ze wzgledu na obsuwe za oddanie mieszkania (uruchomienie kredytu) a wpis do hipoteki (papierkologia), ale ktos
@marcpol: czyli standardowo najpierw notarialnie podpisywana umowa deweloperska a dopiero później podpisana umowa kredytowa? Bank u mnie przekroczył już wszelkie możliwe terminy, mam wstępna decyzję, ale bez operatu, czyli bez potwierdzenia wartości przedmiotu zabezpieczenia. Nie otrzymałem też do wglądu umowy kredytowej. Czy bank może zakwestionować lub ingerować w umowę deweloperską jeśli coś im się nie spodoba? Generalnie poszedłbym do notariusza, ale mam kilka niewiadomych typu wskaźnik LTV, terminowość i inne.