Wpis z mikrobloga

Macie jakiś pomysł jak przyśpieszyć liczenie powierzchni ściany rowu? Mam rzędne i tyle. Wcześniej było liczone wzorami, ale zastanawiam się czy by nie dało rady jakoś w Qgis/Arcgis tego ułatwić wczytując te rzędne w punktach do programu i puszczając jakiś algorytm. Ktoś ma pomysł? W sumie jak umiecie w innym programie to ogarnąć to piszcie, może mamy w firmie ;)

#gis #qgis #arcgis #geodezja
  • 7
@Gera1991: Z tym, że skarpa to nie płaszczyzna, a nieregularna powierzchnia. Potrzeba tu programu, który trianguluje powierzchnię i dopiero wtedy liczy jaka jest powierzchnia skośna. Na pewno robi to Surfer oraz Autocad Civil. Z tanich programów może mikromap i cgeo, ale więcej klikania.
@schreder: Z tymi ścianami rowu to ciężko coś wyliczyć, kiedyś od geodety też dostałem takie zadanie, żeby wyliczyć płaszczyznę skośną i w arcu użyłem jakiegoś narzędzia, żeby z automatu wyliczył powierzchnię tej skarpy. Tu chyba jednak jest potrzebny program geodezyjny do ogarnięcia.
@DanekRBI: Masz rację, ale pytanie zasadnicze jakie dokładności nas interesują i jak nieregularna jest ściana tegoż rowu. Do jakichś przedmiarów nie sądzę, żeby był potrzebny aż model ;).
@Gera1991: Zgadza się, ale już przy 4 punktach xyz ciężko jest wyliczyć wzorami płaszczyznę i trzeba się posiłkować jakimś programem, a najszybciej się pracuje właśnie na modelach :)
@schreder praktycznie w każdym programie geodezyjno/projektanckim który działa w 3D lub 2.5D jest to do ogarnięcia. Na pewno zrobisz to w c-geo, w zwykłym autocadzie, nawet w winkalku bym to chyba ogarną. Jak dużo jest tych punktów? I czy masz podzielone współrzędne na góra i dół skarpy?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tsavke: mam górę i dół ale obawiam się, że Z nie jest wpisane jako wartość a jako etykieta. Muszę popatrzeć bo już nie pamiętam dobrze a pytam na przyszłość