Wpis z mikrobloga

Panowie, krótka piłka - zerować gniazdka czy nie?

Sytuacja taka że są dorobione nowe punkty, do wszystkich pociągnięte normalne przewody z trzema żyłami a w domku są dwa druty, to stary domek działkowy w którym wisi jeszcze licznik z lat '40 :D ale przed domkiem już normalny słupek z współczesnym licznikiem zrobiony x lat temu. Kiedyś np w blokach normalnie zerowali gniazdka, ale już jakiś czas temu obiło mi się o oczy że niby już się tak nie robi, czytałem o wadach takiego rozwiązania ale mimo wszystko osobiście wolałbym chyba mieć to 0 na obudowie niż nie mieć w ogóle. I tak, oczywiście jak robiliśmy kiedyś remont domu u kumpla to były pomiary i zakopywaliśmy bednarkę, ale tutaj jest domek działkowy z dwoma pokojami i raczej takich inwestycji nie będzie, chyba że wspólnota zmodyfikuje instalację ale na to marne szanse.
Wołam @Zarzutkkake bo może się wypowie, bo na pewno robił takie rzeczy nieraz :)

#elektryka #remontujzwykopem
  • 26
@rationalistic: @Jason_Stafford: @ksiak: hmm, no to by się dało w sumie budżetowo ogarnąć z tego co widzę, ale to mam tak po prostu wbić 6 metrów (czy mniej wystarczy?) w ziemię i się nie przejmować? Bo pamiętam że kiedyś robiliśmy jakiś pomiar gleby i na tej postawie liczyliśmy ile bednarki ma być, ale w sumie o szpilce nie pomyślałem. Czy lepiej np parę szpilek płycej? Chodzi o to że
@kubaklodz: no właśnie, tak się to raczej skończy - tzn jedno pomieszczenie już mam całe pociągnięte w korytach na nowej instalacji, dla bezpieczeństwa nie zostawiłem tam nic ze starej mimo że niby miedź (co mnie w sumie trochę zdziwiło), no ale prawdopodobnie ma 50+ lat. W dobudówce z lat '90 już są normalne przewody więc jej nie ruszam, tylko przejrzę wszystkie punkty.

@Jason_Stafford: @PanKracy582: prawda prawda, w takim razie
@PanKracy582: w sensie przewody N i PE z gniazdek do przewodu neutralnego który idzie do domku, źle się wyraziłem. Pierwsze co to mówiłem żeby zmienić przewód do samego domku, ale to przyłącze mimo że jest niby zaraz przed to trzeba by się przekopać przez dwie inne, ogrodzone działki, mimo że tylko parę metrów, a tam jest ponoć po prostu problem z ludźmi i wspólnotą. Jak nie zrobili tego modyfikując instalację o
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PanKracy582: rozumiem, tak właśnie myślałem :) w takim razie póki co "wyzeruje" te gniazda i będziemy myśleć dalej. Powiem mu żeby na najbliższym zebraniu wspólnoty się dowiedział czy rzeczywiście nie ma na to szans, może jest chociaż opcja żeby dostał namiar na kogoś kto wie jak to wygląda na przyłączu. Raczej nie ma trzech faz na słupku bo każdy ma po jednym esie i to też szkoda, no ale może uziemienie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@general_bomba: @wypokowy_expert: taki to ancymon :P nawet '38 nabite ;). Chociaż w sumie nie mówi to kiedy był montowany - ostatnio u nas w piwnicy pawilonu handlowego wstawiali kumplowi licznik pod 3 fazy i dostał taki z 1984r xD no ale spółdzielnia. Ten ze zdjęcia muszę przytulić, nie wiem po co, ale fajny artefakt xD

przecież w polandii uziom każdy robi swoj

Tak mi się właśnie zdawało, zawsze widziałem po
Pobierz OdczuwamDysonans - @generalbomba: @wypokowy_expert: taki to ancymon :P nawet '38 nabi...
źródło: comment_1627658087WTBd0iaAAUNDTCcptHaYbf.jpg
@Odczuwam_Dysonans: Co do zerowania. Jeśli zostały jakieś stare obwody, to tak. (przy czym, te obwody powinny być przyłączone przed punktem rozdziału PEN) - zerować. W nowych obwodach nie wolno. Zresztą, jak skoro bolec będzie przyłączony do przewodu PE. Nie wolno łączyć przewodów PE i N po rozdzieleniu PEN.