Wpis z mikrobloga

#finanse #waluty #inwestycje #pis #nbp
komentarz mbanku z bankiera nt. najnowszego odczytu infLacji 5%

Inflacja nie wróci szybko poniżej 5 proc., na koniec roku będziemy mieć odczyty mocno powyżej 5 proc. Projekcje na 2022 r. są absolutnie zaniżone. Albo Rada stwierdzi, że faktycznie to jest ryzyko, projekcje listopadowe to potwierdzą i RPP zacznie coś robić, albo czeka na scenariusz bardziej negatywny rynkowo - inflacja jest za wysoka, żeby ją ignorować, więc jeśli RPP nie zmieni retoryki, to pewnie będziemy widzieli osłabienie złotego i wystramianie krzywej dochodowości
  • 16
  • Odpowiedz
@Frank_Parker: Generalnie swiat mowi, ze inflacja jednak tymczasowa i zwiazana z popandemicznym rozruchem gospodarki.

Pare dni temu tak sie wypowiedzial amerykanski FED, poparl to rowniez Biden:
https://www.reuters.com/world/us/biden-says-inflation-temporary-fed-should-do-what-it-deems-necessary-recovery-2021-07-19/
https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-07-13/fed-s-daly-says-inflation-temporary-taper-may-start-by-year-end

Podobnie wypowiadaja sie Niemcy, ktore maja w tym momencie inflacje najwyzsza od wielu lat:
https://www.reuters.com/article/germany-scholz-inflation-idUSL5N2NK47M
  • Odpowiedz
: Generalnie swiat mowi, ze inflacja jednak tymczasowa


@marcus1a: ale tu wiesz że u nas prognozy NBP w zakresie inflacji były historycznie notorycznie przebijane? Ja rozumiem, że trzeba pomóc upartyjnionym kolegom z pisu, ale nie porównuj FEDu do NBP XD

Also przekaz widzę poszedł bo jesteś kolejny kontem który wypisuje te bzdury.
  • Odpowiedz
@Xianist: Ciekawe ze Szef Ekon. Commerzabanku Jörg Krämer (do ktorego nalezy mbank) ma kompletnie inna wizje inflacji:

The inflation rate in Germany jumped from 2.3% to 3.8% in July, significantly exceeding
expectations.
To a considerable extent, this is attributable to the base effect of the temporary
reduction in VAT a year ago. However, in the case of goods prices in particular, the underlying
upward pressure on prices has also strengthened significantly
  • Odpowiedz
@marcus1a: ale co ty w ogóle porównujesz pieniądze które ruszają w gospodarki na inwestycje popandemiczne z pożyczaniem za darmo hajsu na 13tki 14tki 500+ odprawy dla górników bony wycieczkowe i inne rozdawnictwo które ma kupić elektorat, a podnosi tylko konsumpcję, ergo #!$%@? dalej inflację, a utrzymywanie stóp procentowych na takim poziomie tylko temu pomoże.
  • Odpowiedz
@Frank_Parker a co robią inni?? Ja nie mieszkam w Polsce, kolego, a na tym sławetnym zachodzie - tutaj pompowanie pieniędzy w konsumpcję trwa już od roku, tylko się inaczej programy socjalne nazywają.
A skąd myślisz Niemcy czy USA mają inflację??

Po drugie tu rozmowa jest, czy jest to zjawisko trwałe, jak twierdzi anonim z mbanku czy też czasowe, jak moje cytowane źródła.

Podaj argumenty, a nie jakieś wulgaryzmy prymitywa, który krzykiem chce
  • Odpowiedz
  • 0
@marcus1a przepraszam jeśli ten jeden wulgaryzm zrujnował powagę mojej wypowiedzi.
Byłoby czasowe gdyby rzeczywiście było spowodowane wznowieniem popandemicznym gospodarki, ale mamy celowe osłabianie waluty w celu tańszej obsługi długu na rzecz programów socjalnych, kilka dni temu mówiono w ramach partii rządzącej o kolejnej podwyżce minimalnej, inflacja najwyższa od lat, a bez podniesienia stóp przy takim stanie rzeczy sama znacząco nie spadnie
  • Odpowiedz
@Frank_Parker chill - piątek jest, wszyscy chcą już wolnego (ja dziś urlop zaczynam więc luzuje) ;))
Szczerze i prywatnie: w Polsce inflacja będzie trwała parę miesięcy dłużej niż na zachodzie (z powodów które podałeś), a jako bezpiecznik zadziałają na nas szczególnie Niemcy oraz kursy walut szczególnie €. Myślę że wiosną/latem 2022 wyjdziemy na prostą (chyba że coś się wysypie po drodze, a bądźmy szczerzy, jest wiele rzeczy, które się mogą wysypać -
m.....a - @Frank_Parker chill - piątek jest, wszyscy chcą już wolnego (ja dziś urlop ...

źródło: comment_16276483719opaHM6nUd6Ft4Axnk6qVv.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Frank_Parker: ciekawe jest to, że moi znajomi mówiący o tym, że obniżenie wartości pln jest korzystne dla złotego. To jak kokaina, chwilowo pomaga ale na dłuższą metę zarżniemy naszą gospodarkę przez spadek siły nabywczej polaków + ceny surowców ograniczą naszą konkurencyjność
  • Odpowiedz
  • 0
@gupio *jest korzystne dla przedsiębiorstw, które eksportują- wydają w złotówkach A zarabiają w euro, no i dla rządzących, bo oni wydają w złotówkach, a pożyczają w euro. Dla.mnie i dla.ciebie #!$%@? siły nabywczej złotego to zamach na nasze oszczędności
  • Odpowiedz
@Frank_Parker: dlatego większość mam w walutach obcych, czekam na jakiś lekki spadek CHF by dokupić. Myślę, że spadek wartości pln o jakieś 15% w stosunku do dużych walut przy kolejnym kokdałnie jest możliwe - ale to tylko moja teoria
  • Odpowiedz
@gupio: dobicie euro do 5pln to dla mnie jakaś abstrakcja, sam mam 70% w euro, ale połowa z tego w akcjach, jak mnie enbep podliczy, że zarobiłem na kursie walut przy sprzedaży 15% to podatku zapłacę w pytę xD
  • Odpowiedz