Wpis z mikrobloga

Mirki jak wyglada teraz zapotrzebowanie w branzy #testowanieoprogramowania? Obecnie pracuje jako analityk danych, ale chciałbym spróbować czegoś nowego, na początku jako manual, później automatyk. Ponad 2.5 roku komercyjnego doświadczenia, skończone studia IT, mgr w trakcie.
Bardzo dobra znajomość SQL, znajomość Gita, Postmana, JIRY, trochę pythona żeby automatyzować jakieś nudne zadania.
Certyfikaty AgilePM Foundation, Prince2 Foundation, ITIL Foundation.

Warto robić ISTQB? Ile mogę dostać na początek?

#tester #it
  • 26
Warto robić ISTQB?


@JaTobieTyMi: poza bankami/sztywnymi korpo nic ci to nie da, i tak masz już wszystkie potrzebne umiejętności

Ile mogę dostać na początek?


Ciężko powiedzieć, ja myślę że poniżej 25zł brutto to absolutnie nie ma co schodzić, ale nie powinieneś też zarabiać mniej niż 30zł brutto, biorąc pod uwagę twoje kwalifikacje. ale to zależy jakie miasto i jak potrafisz negocjować/na jakie oferty trafisz akurat
Mirki jak wyglada teraz zapotrzebowanie w branzy


@JaTobieTyMi: Zapotrzebowanie, tak ogólnie jest bardzo duże. Ale nie na juniorów. Tzn. Juniorów nadal sie zatrudnia, tylko konkurencja jest ogromna. Na jedno miejsce masz 300-400 (a czasem więcej) chętnych w dużych miastach.

Warto robić ISTQB? Ile mogę dostać na początek?

Jak masz wolne 800 zł to nie zaszkodzi. Ale na podstawie samego certyfikatu, nikt Cię nie zatrudni. Dodatkowo, mimo certyfikatu, pytania z ISTQB na
@powaznyczlowiek:

Generalnie tak... ale trzeba pamiętać o tym, że praktycznie każdy tester automatyzujący może wykonać test manualny, zrobić TC, dokumentację itd. Za to stosunkowo niewielu testerów typowo manualnych, umie zrobić test automatyczny. Co sprawia, że zapotrzebowanie na testerów manualnych maleje, na automatyzujących rośnie.
@JaTobieTyMi: żeby ominąć problem z nadpodażą juniorów, nie aplikuj na juniora, tylko od mid w górę. Jeśli masz wiedzę taką jak piszesz i uda ci się to udowodnić na rozmowie to nie powinno być problemu. Btw. problem juniorów testowania jest taki, że to często Grażynki po kursie testowania, albo Oskarki po dwóch tutorialach. Firmy nie mają czasu na sprawdzanie ich kompetencji, bo pracownicy z nich mierni, więc w ofertach jest często
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kolejny_wolny_nick: planuje przez najbliższy rok zdobyć skilla żeby zostać juniorem ale coraz więcej słyszę głosów jak to ciężko się wybić i trochę mnie to martwi. Może chociaż na jakiś staż na początek się uda załapać, choć pewnie też dużo chętnych
@Pelen_watpliwosci:
@diarrhoea:

Cześć,
w związku z tym, że obecnie także rozglądam się za zmianą jak OP.
Chciałbym się dowiedzieć na jakie warunki finansowe mogę liczyć z poniższym doświadczeniem skupiając się już tylko na testach manualnych z chęcią rozwoju w kierunku testera automatycznego:

- staż w IT - lekko ponad 3 lata
- równolegle przez ten okres pełniłem role analityka biznesowego, PMO oraz testera manualnego
- od 6 miesięcy uczę się
@danio-zet: W Warszawie stawki są zazwyczaj lepsze + według moich obserwacji, w porównaniu do innych dużych miast, więcej tam pojawia się ogłoszeń na testerów manualnych.

+ jeżeli aplikujesz na stanowisko gdzie widełki są od np. 10k, to według mnie lepiej powiedzieć 10,5k niż 8. Nawet jak celujesz w 8. Innymi słowy, lepiej powiedzieć trochę ponad widełki, niż poniżej nich.