Wpis z mikrobloga

Cześć Mircy. Niedługo będą mi stawiać dom i wg projektu mam orientacje dachu wschód-zachód. Wykonawca twierdzi, ze takie ułożenie się pod PV nie nadaje i trzeba obrócić dach północ-południe, co z kolei zwiększa mi koszty inwestycji. Jesteście mi w stanie doradzić, czy jest sens? W domu będziemy zwykle rano i wieczór. Nachylenie dachu to jakieś 40* a dookoła zabudowa jednorodzinna.
#fotowoltaika
  • 7
Wykonawca twierdzi, ze takie ułożenie się pod PV nie nadaje i trzeba obrócić dach północ-południe


@StaryMokasyn: #!$%@? głupoty. Jeżeli jesteś w stanie zmieścić wszystkie panele od strony wschodniej to uzysk będziesz miał i owszem, troszkę mniejszy niż w przypadku ekspozycji na południe ale na pewno nie na tyle, żeby się opłacało cały dom przestawiać
@StaryMokasyn: to jest moim zdaniem trudny temat. Ale generalnie ustawienie paneli wschód - zachód w praktyce nie wychodzi dużo gorzej jeśli chodzi o produkcję. Bo może nie ma piku w południu, ale instalacja zaczyna pracować dużo wcześniej. Analogicznie z wieczorem.

I teraz przy obecnym systemie rozliczania Fv jako prosument to owszem - opłaca się mieć instalację na południe. I w teorii tak ma być do 2035. Ale już wiemy, że rząd