Wpis z mikrobloga

Trzy partie pod rząd przeciwko skandynawskiej i 3 przegrane xD ma ktoś jakieś wskazówki dla amatora (1400 blitz lichess xD) do grania przeciwko skandynawskiej? Najlepiej nie jakieś konkretne linie tylko prycypia, zasady. Z innymi otwarciami jako białe sobie radzę, stawiam bierki tam gdzie wypada i zwykle jest git ale w skandynawskiej przeciwnik zawsze uzyskuje przewagę jeśli głupio nie podstawia bo się wkopuję w jakies idiotyczne pozycje.

#szachy
tyrytyty - Trzy partie pod rząd przeciwko skandynawskiej i 3 przegrane xD ma ktoś jak...

źródło: comment_1627312341PAJ3HeP86seJhk1JTd4ccf.jpg

Pobierz
  • 12
@LM317K: nie popelniam błędów typu wpadanie w pułapki, popełniam błędy typu nie mam pojęcia co gdzie zwykle stoi i losowo ustawiam figury bez planu, bo w pozycjach ze skandynawskiej go nie widzę. jako czarne potrafię się w tym otwarciu okopać i wykorzystywać niedokładności przeciwnika. jako białe gram np scotch gambit i czuję kiedy np można poświęcić gońca na f7 a kiedy nie. a tutaj to błądzę we mgle.

patrzenie jak inni
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tyrytyty: jeśli grasz na lichess polecam po partii trening z komputerem. Cofasz sie do dowolnego miejsca i próbujesz wybrać najsilniejsza kontynuację. Jeśli sam do tego nie dojdziesz komp 1sze wyświetli podpowiedź która figura się ruszyć 2ga typ w które miejsce. Możesz też przejrzeć co by było gdybyś zagrał gorsza linie.
3.Sc3, 4.d4, 5.Nf3, potem roszada, gońce na d2, c4, He2, i wieże do centrum.


@tyrytyty oczywiście to tylko tak ogólnie mówiąc, bo figury ustawiasz w zależności od tego jak przeciwnik gra ;)

jeśli grasz na lichess polecam po partii trening z komputerem


@archi3, @SpokojnyLudzik: uczenie się debiutów z pierwszej linijki komputera nie jest dobre, tym bardziej granie przeciwko niemu ;)
Dużo lepszym rozwiązaniem jest użycie biblioteki otwarć, bo szachy
@tyrytyty: Skandynaw jest na tyle prosty jeśli chodzi o pierwsze ruchy, że bardziej niż znajomość debiutu potrzebujesz znajomość... gry i priorytetów w niej. Walka o centrum, "przydatność" gońców zależnie od ułożenia pionów twoich i przeciwnika, ogólne eliminowanie słabości i rozwój figur. W zasadzie jeśli ktoś gra Skandynawa to on powinien bardziej znać debiut, by nie stracić za dużo temp przez źle ustawionego hetmana. Nie znam się jakoś na debiutach, ale w
Też mam takie debiuty, które białymi gram bardzo słabo i ich wtedy unikam. Niestety w przypadku skandynawskiej jeśli grasz 1.e4 uniknąć się nie da.

Dawno temu Larsen wielokrotny pretendent powiedział, że skandynawska to ulepszona wersja caro-kanna. Proponuję (tak robiłem przez wiele lat) tak to traktować. Wymieniać figury, przejść do końcówki i realizować pare gońców lub przewagę przestrzeni. Jako graczowi pozycyjnemu przynosiło mi to dobre rezultaty.

Teraz gram nieco inaczej - próbuje przepchnąć