Wpis z mikrobloga

@skizo: gdzie się zaczyna, a gdzie kończy retusz? bo ciężko już zrobić zdjęcie, które nie jest obrabiane cyfrowo już na etapie jego robienia aparatem/telefonem. Czy odszukiwania to retusz? Czy zmiana ekspozycji i kolorów to retusz?
A co z makijażem przed sesją? To tez zakłamuje rzeczywistość. Sztuczne oświetlenie również.
#!$%@?, prawo pisane przez ludzi, którzy nie maja pojęcia o temacie.
@skizo: To taki klasyczny etatystyczny potworek - teoria brzmi dobrze, tylko zabraklo przemyslen jak bedzie wygladac praktyka i konsekwencje. Po wprowadzeniu tego prawa, praktycznie każda reklama będzie tak oznaczona, bo zawsze ingeruje sie w kolory itp. Z reszta, co w dobie fotografii komputerowej oznacza retusz? Gdy telefon wykonuje kilkanascie zdjec i sam dobiera parametry wywolania zdjecia, to czy to nie jest juz retusz?
@skizo: Tylko co można uznać za ingerencję w zdjęcie a co nie, bo nawet RAW z matrycy i to bezpośrednio przed zrobieniem zdjęcia w JPG w aparacie można zmanipulować. Każdy aparat zapisując w JPG i tak robi obróbkę, stosuje jakieś krzywe tonalne, odszumianie, wyostrzanie itd. To chyba tylko wywołanie RAW (o ile nie został wewnętrznie obrobiony) na jakimś neutralnym profilu można za takie nie retuszowane zdjęcie uznać.
@SLyer: no dobrze, jest w 98% nie we wszystkich ale w zdecydowanej większości tak jest jak piszesz. Jasne ciężko będzie to egzekwowac bo w sumie od czego zacząć ? Myślę ze autorom pomysłu nie chodzi o jakies randomowe laski na fb a np celebryci, czy inni znani ktorzy wlasnie dzieki kreaowaniu sie( czyli zaklamaniu bo retusz) zarabiaja pieniadze.

Np tutaj Gosia Andrzejewicz... piosenkarka. Żeby bylo śmieszniej baba zrobila imbe 2 lgbt
s.....o - @SLyer: no dobrze, jest w 98% nie we wszystkich ale w zdecydowanej większoś...

źródło: comment_1627035186YYcXKyh7cYXzsQuBuK4Arv.jpg

Pobierz
@SLyer: właśnie to jest dobre pytanie

Zdjęcie telefonem z filtrem to już retusz? Jak to nie jest filtr typu gwiazdki nad głową tylko inne barwy jak na instagramie to też?

A jak zrobię materiał do gazety i klient chce tło na którym stoją ludzie bardziej zielone a nie niebieskie to mam juz oznaczać, że retusz?

Na zdjęciu widać srającego gołębia. Mogę go wymazać czy nie?

Zdjęcie wyszło zbyt jasne, mogę w
@guest: Chodzi raczej o ingerencję w skórę i kształty, czyli szczególnie używanie stempla w PS. Same kolory, usunięcie czegoś z tła, filtr który nie wygładza skóry, nie usuwa zmarszczek to jeszcze nie retusz. Myślę, że dałoby się to jakoś doprecyzować, ale tak czy siak zawsze pewnie pozostanie jakieś pole do nadużyć ¯\_(ツ)_/¯
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@skizo: I nagle okaże się, że te wszystkie ciałopozytywne grubaski z reklam nike też są retuszowane xD niemożliwe przy takiej wadze mieć taką gładką skórę i brak cellulitu jak to jest w reklamach