Wpis z mikrobloga

@jkarnic:

niedemokratyczny rząd miał prawo odbierać majątki ludziom?

Na początku (nie wiem jak jest teraz) dużo Kubańczyków i Kubanek popierało rządy Castro, jeżeli było to za aprobatą większości to tak.

normalne biznes. Cały Las Vegas na tym powstało. Czy Nevada przez to upadła?

Biznes biznesem, nie mam z tym większego problemu, dopóki jest to uregulowane prawnie i finansowo.
@Koliat: Dokładnie, Kuba przed Castro była kompletnym syfem i jednym wielkim burdelem bez ładu i składu, za Castro ten syf został sprzątnięty, ale przez geopolityke chcąc nie chcąc stał się czerwonym i jego kraj został zdegradowany do przeogromnej biedy, gdzie ludzie ledwo wiązali i wiążą koniec z końcem.
Ale, postawienie sytuacji Kubańskiej w opcji zero-jedynkowej jest skrajnie niemądre.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 10
@MightyGoldberg: dalej jestem za tym żeby Kuba była samorządna i rządziła się jak chcieli jej mieszkańcy. Problem w tym że dogadanie się z USA oznaczać będzie kurs cała naprzód w kierunku terytorium zależnego, gdzie gringos w mgnieniu oka wykupią cała Havane i zrobią sobie tam letnie rezydencje, a rodowici Kubańczycy będą szukać przetrwania w slumsach na Florydzie.
@Koliat:

dalej jestem za tym żeby Kuba była samorządna i rządziła się jak chcieli jej mieszkańcy.

Także mam taki pogląd, każdy rządzi się swoim podwórkiem i to sprawa obywateli zamieszkujących tam terenów, aby się dogadać i wspólnie wybudować sobie państwo.

Problem w tym że dogadanie się z USA oznaczać będzie kurs cała naprzód w kierunku terytorium zależnego, gdzie gringos w mgnieniu oka wykupią cała Havane i zrobią sobie tam letnie rezydencje,
@jkarnic:

mógł przeprowadzać demokratyzację wyspy i powoli gotować żabę, a nie przeprowadzać rewolucję. Ciągłe powolne zmiany. Zresztą,

@Morderczy_Morszczuk: na byciu turystycznym resortem mógł zarobić dobre pieniążki i pomoc wielu osobom na Kubie.

Mógł też zbudować kosmodrom i skolonizować Marsa. A tak na poważnie to wiesz jak wyglądała sytuacja na Kubie przed Castro? 70% ziemi było własnością zagranicznego kapitału, korporacje kontrolowały praktycznie cały przemysł a amerykańska mafia kontrolowała Hawane. Turystów też
jeżeli było to za aprobatą większości to tak.


@MightyGoldberg: jeżeli by było, byłyby wybory

dopóki jest to uregulowane prawnie i finansowo.


@MightyGoldberg: no to Castro mógł wprowadzać sropniowe regulacja, a nie zamykać

Kuba przed Castro była kompletnym syfem


@MightyGoldberg: raczej nie, była jednym z bogatszych państw, chociaż majątek trafia do wąskiej grupy.

Ale, postawienie sytuacji Kubańskiej w opcji zero-jedynkowej jest skrajnie niemądre.


@MightyGoldberg: mądre. USA wolałby pewną, demokratyczną
Kongo, Gwatemala, Liban, Laos, Dominikana, Salvador czy Haiti.


@Towarzysz_Moskvin: państwa zniszczone przez wojny domowe. Świetne przykłady. Ale nadal, podaj chociaż jedno państwo, które poszło wbrew USA i osiągnęło sukces. Bo
@jkarnic:

no to Castro mógł wprowadzać sropniowe regulacja, a nie zamykać

No zaczął wprowadzać zmiany i regulacje, dużo się wtedy pozmieniało.

raczej nie, była jednym z bogatszych państw, chociaż majątek trafia do wąskiej grupy.

No, na papierku ta, tylko mi chodzi o poziom życia, a tam był totalny syf i ubóstwo.
Zresztą aktualnie jak stali się czerwoną ludową republiką, nie jest lepiej.

USA nie mogło sobie na to pozwolić.

No nie
@MightyGoldberg: Mógł znacjonalizować a USA mogło w ramach odwetu odpowiedzieć sankcjami ¯\_(ツ)_/¯ Ciężko by USA pozwalało sobie bezkarnie kraść swój majątek pozwalając by inne kraje na świecie poszły drogą Kuby.
@Herubin:

USA mogło w ramach odwetu odpowiedzieć sankcjami

Nie przypominam sobie, abym napisał odwrotnie, jak najbardziej mieli do tego prawo BA! mieli i prawo z nimi nie handlować, to się nazywa dobrowolność. ¯\_(ツ)_/¯