Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (269)

Ukraina
30 czerwca Ukraina i Chiny podpisały międzyrządowe porozumienie o współpracy przy budowie infrastruktury i realizacji wspólnych projektów. Umowę podpisali Minister Infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow oraz Minister Handlu Chińskiej Republiki Ludowej Wang Wentao. Przewiduje rozszerzenie współpracy w celu realizacji wspólnych projektów z zakresu budownictwa infrastrukturalnego. Umowa przewiduje pozyskiwanie od rządu chińskiego środków na preferencyjnych warunkach, niezbędnych do realizacji projektów infrastrukturalnych. W wyniku wspólnych konsultacji strony zatwierdzą potencjalne projekty współpracy do wsparcia ze środków chińskich.
Źródło

Moskwa ostrzega, że Londyn i inne państwa Zachodu powinni porzucić politykę prowokacji na Morzu Czarnym i „nie wtrącać się” naruszając granice Rosji. Każdy "poszukiwacz przygód" zostanie zatrzymany i lepiej zostawić ten region w spokoju, powiedział rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow. W podobnym tonie wypowiedział się Ławrow w wywiadzie, którego udzielił przed wylotem do Dżakarty. Rosyjski minister spraw zagranicznych zauważył, że niemal natychmiast po szczycie w Genewie urzędnicy amerykańscy, w tym uczestnicy spotkania, ze zdwojoną siłą podjęli poprzednie działania. Ławrow dodał, że wszystkim tym „ostrzeżeniom” zaczęły towarzyszyć groźby, że Rosja znajdzie się pod nową presją, jeśli „w ciągu kilku miesięcy” nie zaakceptuje „reguł gry” ustalonych w Genewie. „Próby prowadzenia z nami dialogu z pozycji siły są od początku skazane na niepowodzenie: na nieprzyjazne działania będziemy reagować surowo i zdecydowanie” – powiedział minister. Zdaniem Ławrowa uczciwa współpraca jest konieczna, jeśli Waszyngton chce stabilnych i przewidywalnych relacji.

Białoruś
Aleksander Łukaszenka przewodniczył dzisiejszemu spotkaniu w sprawie przeciwdziałania zachodnim sankcjom. Zażądał odpowiedzi na nie, a jednocześnie nie dopuszczenia do spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego, a także upewnienia się, że Białorusini nie ucierpią. "Powiedziałem już: nie ma mowy o tym, że czegoś nam może brakować, żeby zmniejszyć tempo wzrostu naszej gospodarki, który rozwinął się w pierwszej połowie roku. To nie wchodzi w rachubę. Cokolwiek to wymaga, musimy to znieść. Trwa wojna” – mówił Łukaszenka. Domagał się, aby rząd chronił krajowe przedsiębiorstwa, zapewniał substytucję importu i stymulował popyt krajowy. Jest przekonany, że wszystkie komponenty można kupić w Chinach. W szczególności w przypadku BelAZ i MAZ, które zostały objęte europejskimi sankcjami.
Źródło

Litwa
We wtorek podczas trójstronnego spotkania prezydentów Litwy i Ukrainy oraz przewodniczącego Rady Europejskiej w Wilnie omówiono perspektywy integracji europejskiej Ukrainy. Lider Litwy podkreślił, że integracja Ukrainy z Unią Europejską (UE) jest procesem wymagającym wzajemnych wysiłków. „Wzywam moich kolegów z UE do wyrażenia poparcia dla Ukrainy i otwarcia drogi do integracji tego kraju z UE, począwszy od stopniowej integracji z rynkiem wewnętrznym” – powiedział G. Nausėda. Wezwał też przywódcę Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do zwrócenia szczególnej uwagi na wdrażanie reform w dziedzinie prawa i porządku, walkę z korupcją i poprawę otoczenia biznesowego. G.Nausėda, W. Zełenski i Charles Michel rozmawiali także o planowanym na zakończenie szczycie Partnerstwa Wschodniego UE. Przywódcy skupili się również na Białorusi, nielegalnej migracji i bezpieczeństwie energetycznym.
Źródło

Łotwa
Na słabo zaludnionych obszarach zostanie wprowadzony bezpłatny transport publiczny. Mówią o tym przepisy opracowane przez Ministerstwo Transportu (MoU) we wtorek. Planuje się, że usługi transportu publicznego będą świadczone bezpłatnie na około 20 trasach regionalnych we wszystkich regionach z wyjątkiem regionu Rygi. Na terenach o niskiej gęstości zaludnienia przychody z biletów sprzedawanych w komunikacji miejskiej są niskie, a transport publiczny pełni głównie funkcję społeczną. W celu zwiększenia dostępności transportu publicznego i ułatwienia przemieszczania się osób autobusami regionalnymi planuje się wprowadzenie bezpłatny transport publiczny na takich obszarach” – wyjaśnił minister transportu Tālis Linkaits.
Źródło

Estonia
Jednostka policji Policji i Straży Granicznej (PPA) ESTPOL5 zostanie wysłana na Litwę w środę, aby pomóc monitorować granicę z Białorusią po tym, jak w ostatnich tygodniach ponad 1000 migrantów próbowało przekroczyć granicę. 10-osobowy zespół będzie początkowo na Litwie przez miesiąc. PPA poinformował, że ich konkretne zadania zostaną ustalone po ich przybyciu, ale Litwa potrzebuje pomocy Estonii w monitorowaniu granicy, na przykład w obsłudze dronów. „Pomoc dla Litwy jest częścią estońsko-litewskiego porozumienia o współpracy dwustronnej. Będziemy wspierać Litwę w rozwiązaniu kryzysu, ale każda taka operacja dostarczy także naszym narodom cennego doświadczenia. Nie bez znaczenia jest też wkład w ogólną współpracę międzynarodową , że jeśli Estonia potrzebuje pomocy, mamy również sojuszników, którzy wspierają nas, gdy znajdujemy się w trudnej sytuacji – powiedział Egert Belitšev, szef Departamentu Straży Granicznej PPA.
Źródło

Polecam:

Po wczorajszym opublikowaniu amerykańskiego artykułu na temat przyszłości Trójmorza, który wzbudził szereg komentarzy, pojawiła się odpowiedź w postaci artykułu Grzegorza Górnego na łamach Trimarium.
Grzegorz Górny: czy Niemcy staną się protektorem Trójmorza z nadania Ameryki?
A tutaj link do omawianego artykułu autorstwa Daniela Frieda, Georgette Mosbacher i Iana Brzezinskiego:Brzezinski, Fried, Mosbacher: Czym jest Inicjatywa Trójmorza? Od wizji do działania

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  • 4
Źródeł do [2] newsa nie mogę dodać - najprawdopodobniej @wykop stosuje jakiś skrypt, który odrzuca rosyjskie źródła - jeden z nich to https://rg. ru/2021/07/06/mid-rf-ustraivaiushchie-provokacii-v-chernom-more-strany-poluchat-po-nosu.html a drugi https://tass. ru/politika/11829575 (Nieznany błąd).
„Próby prowadzenia z nami dialogu z pozycji siły są od początku skazane na niepowodzenie: na nieprzyjazne działania będziemy reagować surowo i zdecydowanie” – powiedział minister. Zdaniem Ławrowa uczciwa współpraca jest konieczna, jeśli Waszyngton chce stabilnych i przewidywalnych relacji.


@Ten_od_Hanki: Rozumiem, że zbrojna napaść na sąsiada nie ma nic wspólnego z nieprzyjaznymi działaniami z pozycji siły i mieści się w rosyjskiej definicji "uczciwej współpracy"? ( ͡° ͜ʖ ͡°)