Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (266)

Ukraina
Od 1 lipca 2021 r. tylko osoby fizyczne - obywatele Ukrainy będą mogły kupować grunty rolne na Ukrainie. Do 1 stycznia 2024 r. będą mogli kupić nie więcej niż 100 ha ziemi rolnej na osobę. Od 2021 r. sprzedaż gruntów państwowych i należących do gminy będzie zakazana przez dwa lata. Od lipca 2023 zakaz ten zostanie zniesiony. Od 1 stycznia 2024 r. rozpocznie się kolejny etap - ukraińskie firmy będą mogły kupować grunty rolne. Ograniczenia w koncentracji gruntów rolnych z jednej strony wzrosną do 10 tys. ha. Grunty rolne będzie można kupować wyłącznie bezgotówkowo - poprzez system bankowy. Ułatwi to śledzenie, czy kupujący i sprzedający zastosowali się do wszystkich ograniczeń nałożonych przez państwo i czy pieniądze za ziemię są legalnego pochodzenia (czy pieniądze są w ten sposób „prane”). Zabroniony będzie zakup gruntów rolnych, które znajdują się w odległości mniejszej niż 50 km od granicy państwowej Ukrainy. Cudzoziemcy, firmy zagraniczne będą mieli zakaz kupowania ziemi. Państwo będzie mogło pozwolić cudzoziemcom na kupowanie ziemi rolnej dopiero po ogólnoukraińskim referendum i tylko wtedy, gdy wyborcy za takim rozwiązaniem zagłosują.
Źródło

Przed przystąpieniem do NATO Ukraina musi pracować nad stworzeniem regionalnych i globalnych sojuszy, które pomogą wzmocnić nasze bezpieczeństwo - powiedział minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba. Zaznaczył, że Ukraina musi wzmocnić bezpieczeństwo teraz, zanim Ukraina przystąpi do Sojuszu. Stwierdził, że obecnie na świecie nie ma państwa, które byłoby gotowe zapewnić Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa: „jeśli zostaniecie zaatakowani, będę o was walczył”.„Ale jest wiele państw, z którymi możemy tworzyć sojusze dyplomatyczne, które wzmocnią bezpieczeństwo Ukrainy. Przede wszystkim to Stany Zjednoczone – powiedział szef ukraińskiej dyplomacji.
Źródło

Białoruś

Rosyjscy i białoruscy naukowcy dyskutują o perspektywach wspólnego opracowania silnika plazmowego dla statku kosmicznego. "Współpraca w dziedzinie kosmosu aktywnie się rozwija. Środowiska naukowe Rosji i Białorusi dyskutują o możliwości praktycznej współpracy w tak obiecujących obszarach, jak rozwój silnika plazmowego dla statków kosmicznych" - powiedział Putin podczas trwającego forum regionów Rosji i Białorusi.

Litwa
Minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas powiedział, że nie uważa ruchu systemów rakietowych na Białorusi za budzący obawy. W ten sposób zareagował na wcześniejsze doniesienia medialne, że na granicy białorusko-litewskiej zaobserwowano ruch jednostek wojskowych tego kraju z rakietami przeciwlotniczymi S-300. Według ministra jednostki te znajdują się wystarczająco daleko od granicy litewskiej, a ich ruch może mieć związek z planowanymi na wrzesień ćwiczeniami Zapad.
Źródło

Łotwa
Łotewska Krajowa Rada Mediów Elektronicznych (NEPLP) cofnęła koncesję na nadawanie rosyjskojęzycznego programu „Radio PIK”. NEPLP tłumaczy to trzema rażącymi naruszeniami popełnionymi w radiu. W pierwszym przypadku radio zostało ukarane grzywną za rozpowszechnianie wulgarnego i nieprzyzwoitego języka. Kolejna sprawa dotyczyła wezwania do konfliktu zbrojnego i obalenia porządku państwowego na Łotwie, do którego doszło na antenie programu analitycznego. Sąd utrzymał w mocy decyzję NEPLP i nałożył na radio grzywnę w wysokości 18 500 euro. Firma nie zapłaciła jeszcze kary.
Źródło

Estonia
Według analizy Ministerstwa Sprawiedliwości Estonia ma prawo wprowadzić obowiązkowe badania na granicy dla osób wjeżdżających z krajów trzecich, które nie zostały zaszczepione szczepionką zatwierdzoną w UE. Negatywny test wymagany jest m.in. także w przypadku osób nieszczepionych przemieszczających się między Narwą a rosyjskim miastem Iwangorod. "Jeśli nie zostanie przedstawiona unijna karta szczepień, świadectwo przejścia lub negatywny test, osoby te zostaną odesłane z granicy - powiedziała premier Kaja Kallas na rządowej konferencji prasowej w czwartekW ubiegłym tygodniu z 49 przypadków koronawirusa przywiezionych do Estonii z zagranicy 32 było związanych z osobami wjeżdżającymi z Rosji, która odnotowała wzrost liczby przypadków z wariantem Delta w ostatnich tygodniach. Dlatego w ostatnich dniach coraz większy nacisk kładzie się na rosyjską granicę.
Źródło

Polecam:

21 i 24 czerwca Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada nałożyły kilka nowych pakietów sankcji na reżim prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Działania te stanowią część skoordynowanej reakcji Zachodu na poważne naruszenia praw człowieka zaobserwowane na Białorusi od 9 sierpnia 2020 r.,kiedyh odbyły się wybory prezydenckie. Nowo ogłoszone restrykcje, zwłaszcza te pochodzące z UE, są pod wieloma względami bezprecedensowe. Krótka analiza Mateusza Kubiaka dla Fundacji Jamestown.
Sankcje sektorowe UE obciążają reżim Łukaszenki

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  • 4
Rosyjscy i białoruscy naukowcy dyskutują o perspektywach wspólnego opracowania silnika plazmowego dla statku kosmicznego.


@Ten_od_Hanki: Technologicznie byliby zdolni, ale opracowanie takiego silnika będzie kosztowało kupę forsy, której Rosja ani Białoruś nie mają. O ile pamiętam, nie było tego również w planach Roskosmosu na tę dekadę. Zresztą o czym mowa, skoro nawet porządnego silnika odrzutowego do tego nowego Suchoja nie mają.

Dla Putina wyborczy miś, a dla Łukaszenki wabik na naukowców, którzy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@xniorvox: przecież takie projekty to zawsze jest jawny transfer pieniędzy na obronność tylko że pod szyldem naukowym =) to nigdy nie powstanie i nie ma powstać, to ma zapewnić transfer kasy na konkretny cel ;D
@ggAAs: Rosja nie Zachód, jak Putin chce wydać pieniądze na obronność to po prostu wydaje, jawnie lub niejawnie. I nie musi się tak gimnastykować, żeby tworzyć pozory jakiegoś silnika kosmicznego; bezpieka mu od ręki wypierze dowolną sumę na dowolny cel.
Jak dla mnie to propaganda.