Wpis z mikrobloga

Dołoże swoje cztery grosze do dyskusji "każdego przyjmują do IT".
Jestem mengo dwóch zespołów, 20 osób. Uzupełniamy przez ostatnie 4 miesiące zespół o 3 osoby. Łącznie 264 CV na juniorów i ~50 Mid. Zatrudniono do tej pory dwóch juniorów. Stawki u nas zaczynają się od 7k brutto - nikomu nie oferujemy mniej nawet jeżli sam tak zadeklarował.

Przykład sytuacji jakie spotykamy na rekrutacjach:
Zadanie podstawowe: <fizzbuzz link>
Przewidywany czas to około 25 minut max i tak... większość kandydatów nie wyrabia się w 45 minutach, nie potrafią wymyślić sposobu jak zmniejszyć drabinkę ifów, mają problem z podstawą składnia - pomimo pisania wszystkiego w VS, który podpowiada wszystko. Mowa tutaj nawet o stworzeniu pętli xD Już nie mówię o takich co nie potrafią odpalić VS czy utykają na incjalizacji pierwszej zmiennej.

Jasne, że stres robi swoje - ale tutaj mówimy o absolutnie podstawowej wiedzy. Jeżeli ktoś takich rzeczy nie ogarnia, to tak naprawdę równie dobrze można brać ludzi z ulicy i ich przyuczyć.

I właśnie np. w moim przypadku ogarnianie tego pier*^!nika płacą słynne #programista15k a nawet więcej. Bo w większości każdy rozsądny menago, woli szukać aż znajdzie perełkę która się prędzej czy później trafi - niż dopierniczyć zespołowi kule u nogi.

I dajemy to już na czupku - już zgruzowanej branży gdzie ponad połowa projektów jest w dramatycznym stanie a poziom kompetencji szoruje po dnie, bo z powodu braków dużo firm zatrudnia byle kogo.

#programowanie #it
  • 17
@Arogancky To nie wina tych osób, bo one często żyją w nieświadomości że to czego uczą na studiach totalnie odbiega od tego czego oczekuje się w pracy na codzień. I tylko pojedyńcze uczelnie można traktować poważnie. Większość osób już traktuje obojętnie studia w CV, zakłada brak sensownej wiedzy dopóki kandydat nie udowodni inaczej.

@NPC_358034: Szukasz pracy? xD
Przewidywany czas to około 25 minut


@poprostuwojtek: Powiedziałbym że wymyślasz ale ostatnio miałem okazje być na 3 rekrutacjach i tylko jedna osoba podołała temu zadaniu xD Gorsze było tylko to że podawali linki do githuba który zawierał np. copy paste projektu od jakiegoś hindusa (normalnie w guglu można było znalezc kopie), forki innych repo bez żadnych zmian (i opowiadanie o tym), albo po prostu zupełnie bez sensu kod z masa dziwnych
@MtEverest: Projekty na githubie to już ogólnie inny temat, bo kandydaci uważają że to ich wyróżnia że coś tam mają. Zazwyczaj jest to kod z projektów z kursów lub bootcampów - czyli małe ma znamiona samodzielnej pracy. Albo na histori githuba widać, że ktoś w ostatnim pół roku zrobił jednego commita z initem kilka dni przed wysłaniem CV.

@dinor913: Mid to całkiem inna historia - tutaj mamy doczynienia często z
@poprostuwojtek: umiem fizz buzza, mam wlasne projekty na githubie a i tak mnie nigdzie nie wzieli ¯\_(ツ)_/¯. Ostatnio zaczalem przygode z webdevem i licze ze mi sie uda gdzies zalapac.