Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Pytanie do #banki #bank #kredythipoteczny.
Mam kredyt na kwote X i w tym kwota Y na wykończenie mieszkania.
Kredyt, pieniądze idą do dewelopera w lipcu, ale w umowie jest zapis że zaczynam spłacać część kapitałową dopiero w grudniu, czyli po skończeniu remontu, wykończenia.
I teraz od lipca do grudnia place sama część odsetkową, a dopiero potem zaczynam odsetkową + kapitałową.
Czy jeśli skończę wykończenie mieszkania np miesiąc szybciej, to czy podpisywać aneks do umowy żeby miesiąc wcześniej zacząć spłacać część kapitałową?
Czy to coś zmieni mi w kredycie?
Bo nie wiem czy tak naprawdę sumarycznie zapłacę tyle samo odsetek, czy minus ta jedna rata samych odsetek.
  • 7
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dawid121213: u siebie miałem taki "okres karencji" jak opisujesz i od razu tego samego dnia którego wziąłem kredyt podpisywałem aneks żeby go skrócić - bez sensu płacić same odsetki, no chyba że finanse ci nie pozwalają
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@powaznyczlowiek: no ja musze jeszcze spełnić warunki (m.in założenie księgi wieczystej, skończenie remontu) żeby podpisać, ale zastanawiam się czy faktycznie zmniejsza mi to ostatecznie o te 500/600 zł odsetki, czy tak naprawdę będzie to rozłożone na 30 lat
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dawid121213: nie wiem czy rozumiem twoje pytanie, ale fakty są takie, że dopóki nie zaczniesz spłacać kapitału to nic ci się nie zmniejsza - u mnie było tak, że po okresie karencji startowałem jakby "od zera", dlatego chciałem spłacać cała ratę od pierwszego miesiąca
@dawid121213: W tej chwili zupełnie nie spłacasz kredytu. Płacisz odsetki, ale saldo kredytu zupełnie się nie zmniejsza.

Zwracam uwagę, że w części banków możliwe jest nadpłacanie kapitału także w okresie karencji.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@powaznyczlowiek: tak dobrze rozumiałeś, czyli opłaca się nawet ten miesiąc wcześniej jak tylko spełnię wszystkie warunki.

@marcpol: a co do tego nadpłacania, podobno nie warto nadpłacać np jednej raty, tylko uzbierać i nadpłacić np 20 tysięcy + podpisać aneks, bo wtedy będą odsetki inaczej liczone (od mniejszej kwoty jakby), a jeśli bym po prostu nadpłacił bez aneksu to odsetki zostają po starej kwocie, prawda to?
@marcpol: a co do tego nadpłacania, podobno nie warto nadpłacać np jednej raty, tylko uzbierać i nadpłacić np 20 tysięcy + podpisać aneks, bo wtedy będą odsetki inaczej liczone (od mniejszej kwoty jakby), a jeśli bym po prostu nadpłacił bez aneksu to odsetki zostają po starej kwocie, prawda to?


@dawid121213: Odsetki w każdej racie są obliczane według aktualnego oprocentowania i aktualnego kapitału do spłaty. Każda nadpłata zmniejsza kapitał pozostały do