Wpis z mikrobloga

O #!$%@? co sie #!$%@?ło, zawiozłem pracownika do szpitala. Pracownik kręcił podrozdzielnie dla kotłowni, którą wcześniej zasilił, bit został w śrubce a ten go chwycił łapą i go trzymało z 20 sekund póki mu kopa nie #!$%@?łem. Mówi, że po chwili słyszał bicie własnego serca, biło co raz wolniej a ból był co raz mniejszy i nagle poczuł silne uderzenie. To wtedy ode mnie dostał buta w udo aż go oderwało.
Nie piszę tego aby zrobić zarzutke ale żebyście pamiętali aby nie robić nic rutynowo ani pod prądem. Sam działam często pod napięciem ale tylko wtedy kiedy muszę i zwykle zabezpieczam się, tj rękawice gumowe oraz drewniana podkłdka ze sklejki i wtedy nawet jak chwyce za fazę to zwykle nie czuję nic. Gdybym nie był w pobliżu to całkiem możliwe, że miałbym prokuratora na głowie a tak tylko zgłaszam wypadek bo niby tworzę januszex, ale umowa u mnie to podstawa, nawet jak ma być zlecenie.
Od lekarza wiem tyle, że przez 8 godzin minimum będą obserwować go pod jakąś maszyną, wychodzi z niego jakiś wykres jak ekg czy coś takiego.

#elektryka #pracbaza
Pobierz
źródło: comment_1624368679nl1Fh2p19AW3TTK2Oxich4.jpg
  • 97
@mentari wszyscy (no może nie wszyscy, ale Ci bardziej świadomi elektrycy) znają te zasady, tylko w takiej sytuacji działamy bardzo często instynktownie i jeden najpierw rozejrzy się co ma pod ręką, a drugi zasadzi od razu z buta, najważniejsze, aby zadbać o własne bezpieczeństwo w czasie udzielania pomocy.

@Zarzutkkake zamieścił tę historię, żeby wyciągnąć z tego morał, taki że z prądem nie ma żartów i przy elektryce nie może być mowy o
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Zarzutkkake: nie jestem elektrykiem, ale trochę nie czaję jak dotknięcie jednego kabla może porazić? Zakładam że nie był na boso. Założyłem dziesiątki gniazdek i włączników pod napięciem dotykając kabli tak samo lampy normalnie kable do lampy czy podczas ciągnięcia jakiegoś kabla i nigdy nic. Gość nie miał obuwia?
w takiej sytuacji działamy bardzo często instynktownie i jeden najpierw rozejrzy się co ma pod ręką, a drugi zasadzi od razu z buta, najważniejsze, aby zadbać o własne bezpieczeństwo w czasie udzielania pomocy.


@przemek_posp: o to chodzi, dobry ratownik to żywy ratownik ( ͡° ͜ʖ ͡°) jeśli ktoś woli ryzykować własnym życiem i bawić się w karatekę to trudno, szkoda tylko, że może to skończyć się dwoma
nie masz zbyt dużo wiedzy na temat pracy z napięciem elektrycznym, co?


@leed56546: a możesz trzymać się tematu, a nie skupiać się na ad personam?

Gość nie miał obuwia?


@Freddy-Krueger: pewnie miał to samo obuwie co op, który kopem z tymże obuwiem w bezpiecznym sposób odciął porażonego prądem xD a w rzeczywistości pewnie nic takiego nie miało miejsca, a historia wpadła do głowy jak zobaczył podczas roboty, że bit został
@Zarzutkkake: Jakoś nie chce mi się wierzyć że łapiąc to palcami mogło go trzymać aż tak spory czas.
W robocie miałem taki przypadek na sobie. Szafa sterownicza, 7 odpływowa . Zasilana napięciem 500V oraz 1000V. Odłącznik niby na „0”. Szafa w trybie TEST. Odpływ zasterowany o napięciu 1kV(w trybie testowania nie podaje się napięcia roboczego a tylko napiecie 42V na sterowanie). Wchodzę do komory odpływowej, łapię przewód fazowy i nagle Jebbbb.
@K-S- prokuratora zawsze masz w przypadku śmierci/kalectwa.

@6182 są ale wkrętarka też jest izolowana.

@Freddy-Krueger stojąc na ziemi jesteś przewodnikiem. Wbrew pozorom beton przewodzi czego dowodem są instalacje odgromowe zbrojeniowe.

@mentari działasz instynktownie.

@noelo1dwa3 rozdzielnia jest na wysokości 150cm, nie miałem czasu sie zastanawiać, po prostu się rozpędziłem i zrobiłem jak na filmach, gdzie odrywają sie od ziemi i robią potrójne salto od ściany przez okno. 300V+ masz na myśli siłę czy