Wpis z mikrobloga

Mircy, pomożecie z #urzadskarbowy ?

1. Jeśli na umowie kupna samochodu jestem tylko ja, a jesteśmy we wspólnocie majątkowej, rejestrujemy auto na nas oboje, i chcieliśmy z żoną żeby samochód był nasz wspólny, to musimy złożyć PCC3 wraz z PCC3/A, czy wystarczy że złożę PCC3? Wcześniej nigdy nie rozliczaliśmy się wspólnie.

2. Czy jeśli żona musi złożyć PCC3/A to wystarczy żeby mi to podpisała i mi przyjmą w urzędzie, czy musi iść ze mną albo wypisywać pełnomocnictwo?

3. Czy jest sens dobrowolnie zgłaszać rzeczywistą darowiznę 9000 zł (bez obowiązku zgłoszenia) od rodziców żeby poprawić sobie wygląd moich finansów? Z moich dochodów w tamtym roku przez COVID była katastrofa finansowa, i ewidentnie wynika że nie byłem w stanie kupić tego auta, ale to właśnie rodzice się dołożyli. Chciałbym uprzedzić ewentualne wezwanie do US i uniknąć stresu związanego z tłumaczeniem się, bo te 9000 mam od rodziców (potwierdzenie przelewu oczywiście trzymam), kolejne 2000 Żona dostała od rodziców (potwierdzenie jest), do tego dorzuciłem 3000 zł "ze skarpety", ale ostatnio się zczaiłem że przecież na takie składane stare oszczędności nie mam żadnych papierów. Auto kosztowało 14 000 więc te brakujące 3000 mogą zostać zakwestionowane i przy ewentualnym tłumaczeniu się, może być problem i karny podatek do płacenia. ( ͡° ʖ̯ ͡°) Wykminiłem, że jak od razu zgłoszę darowiznę to może mnie nie będą wzywać dla tych 3000, bo dla brakujących 14000 to już pewnie wezwą.

#prawo #podatki #darowizna #pytaniedoeksperta
  • 10
@southlander: zgaduję, że urząd jak dostanie hajs z pcc tylko od Ciebie, to nie będą się interesować niczym.
1. Zgłaszałbym tylko na siebie w us.
Po co chcesz rejestrować na Żonę? kolejny papier do wydziału komunikacji, same komplikacje a jak mówisz, wspólnotę macie, więc samochód defacto jest też jej.

3. Zgłaszaj, darowizna od rodziców jest darmowa, do limitu - gotówkowo, powyżej przelewem ... sd-z2 i jazda. Dlaczego nie? Wypełniasz wysyłasz i
Po co chcesz rejestrować na Żonę? kolejny papier do wydziału komunikacji, same komplikacje a jak mówisz, wspólnotę macie, więc samochód defacto jest też jej.


@kuncfot: Też za tym obstawiałem, ale Różowa ma już w rodzinie jedną nieprzyjemną sytuację związaną z zapisywaniem wszystkiego na jedną osobę w małżeństwie (mniejsza o szczegóły), więc trochę ją rozumiem że jej zależy na wspólnej rejestracji. Poza tym Żona wykazała ciut lepszy dochód ode mnie więc to
@southlander: Jeśli żony nie ma na umowie kupna-sprzedaży to nie może złożyć PCC-3/A. Jedynie możesz przekazać 1/2 samochodu w darowiźnie żonie, ale jeśli macie wspólność majątkową to bez sensu bo i tak połowa jest jej. Jeśli chodzi o środki pieniężne to jeśli to pierwsza darowizna w przeciągu 5 lat to nie trzeba zgłaszać bo mieści się w kwocie wolnej. Oczywiście zawsze można zglosic, bo jeśli nie minęło pół roku to nie