Wpis z mikrobloga

#mieszkanie #kupnomieszkania #nieruchomosci
Ile teraz przeciętnie bierze prowizji pośrednik od kupującego (mieszkanie, rynek wtórny)?
Pani agentka napisała mi coś w stylu, że prowizja jest sprawą indywidualną i dogadamy się na miejscu. We wzorze umowy pośrednictwa, który mi przysłała, jest wykropkowane miejsce na prowizję kwotową, a nie procentową. Mogę dać z 0,5%, mam nadzieję, że się "dogadamy".
  • 8
@as99: zależy od miasta, ceny nieruchomosci, tego czy posrednik ma umowe na wylacznosc, czy otwarta ze sprzedajacym oraz ile % sprzedajacy placi. Są pośrednicy którzy od kupujących nie biorą w ogóle prowizji, są tacy co biorą 1-2%, a sa tacy co dobijaja do 3-4%. Kwestia indywidualna - nie ma stałego cennika w branży
@as99: to jest uzależnione od zainteresowania generowanego przez konkretną ofertę oraz od tego, czy jest ona dostępna także u innego pośrednika-naganiacza-pokazywacza.

Gdy jakiś czas temu szukałem mieszkania na rynku wtórnym w W-wie to najniżej dało się zejść do 1% - ale bywało i tak, że naganiacz mówił "2,5% albo nara" (świeża oferta, potencjalnie ciekawe mieszkanie).

Na pewno warto ustalić z naganiaczem wysokość tej prowizji już na etapie rozmowy tel.,
@as99: w Warszawie standard to 2%, czyli tyle ile podatek PCC. Jak kupujesz mieszkanie za 500k przez agencje, to na "dzien dobry" placisz 20k dla panstwa i posrednika. Za pokazanie mieszkania nie placisz nic, placisz gdy decydujesz sie na zakup. Garnitury ulozone sa wedlug ceny - malejaco w kierunku wyjscia.