Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
https://www.msn.com/pl-pl/news/national/wielka-gwiazda-popenia-samobjstwo-powd-covid/ar-AALbZci

pamiętajcie #szczepimysie bo inaczej popełnicie samobójstwo...

okazuje się że teraz #covid19 powoduje też drgawki neurologiczne, których nigdy wcześniej nie obserwowano u ludzi...

do poczytania:

https://www.doz.pl/czytelnia/a338-Drgawki__przyczyny_rodzaje_leczenie

wygląda na to że pani niestety "wygrała w bingo" ale Google już indeksuje ze "zmarła na covid"

#koronawirus #pandemia #4fala #szczepienia
  • 16
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@maniac777: niestety nie słyszę też o ludziach którzy dostają na pomoc w walce z rakiem w początkowym stadium... Zwykle jak na dostają to już jest faza paliatywna.

Z resztą z wszelkiej maści chorobami przewlekłymi jak depresja (ale ta prawdziwa, nie dramy na Insta) czy układu krążenia. A o autoimmunologicznych to już nigdzie nie słyszysz. Hashimoto? A co to za Japończyk jest?

A dla takich osób poważne infekcje mogą się skończyć źle,
@hiperchimera: nie slyszysz tez o przypadkach w ktorych tk zrobione z powodu covida ujawnia nowotwor we wczesnym stadium. Natomiast nie jestem pewien co chciales przekazac. Covid jest dodatkowa choroba, a nie zamiast. Wdarl sie mocno i przeciazyl system ochrony zdrowia ktory nagle musial sie zmagac z ratowaniem osob dla ktorych od smierci dzielilo nie tygdnie miesiace czy lata lecz kilka oddechow.
@hiperchimera: nom i jak myslisz... poglebienie problemow z dostepnoscia do systemu ochrony zdrowia dla pacjentow planowych w sytuacji gdy przez oddzialy ratunkowe wala ludzie ktorych od smierci dziela oddechy a nie miesiace to sytuacja zaskakujaca czy oczekowana?
@hiperchimera: to teraz drugie pytanie... Jak Ty 1.5 roku temu lub wiecej bys projektowal system ochrony zdrowia to jak bys staral sie zaprojektowac jego pojemnosc? Na okolo 90% potrzeb? 95% potrzeb? Na 100%, na 105%, 125% czy moze na 150% potrzeb?
@hiperchimera: nie odpowiedziales na pytanie. Zadam je inaczej bo chyba go nie zrozumiales lub starales sie go niezrozumiec. Jezeli przed pierwszymi informacjami o nowej chorobie bys projektowal system ochrony zdrowia to jak bys staral sie zaprojektowac jego pojemnosc? Na okolo 90% potrzeb? 95% potrzeb? Na 100%, na 105%, 125% czy moze na 150% potrzeb?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@maniac777: pytasz mi się o coś czego nie mogą ogarnąć eksperci? Co ja bym zrobił? na pewno nie organizowałbym wyborów kopertowych na siłę ani nie kupował lewych maseczek, które przyleciały dużym i drogim samolotem...

A setki tysięcy złotych na reklamę szczepionek przeznaczyłbym na służbę zdrowia :-)

nie wiem czy odpowiedziałem tak jak chciałeś, ale to tak wstępnie.
pytasz mi się o coś czego nie mogą ogarnąć eksperci? Co ja bym zrobił?


@hiperchimera: to jest ogolne pytanie na ktore jest odpowiedz. Odpowiedz ktorej boisz sie udzielic bo musialbys wyjsc ze swojej strefy komfortu wiec wyrzucasz kilka innych watkow dyskusji by uciec od tego niewygodnego. Nie pozwole uciec w szuryzmy :)

Odpowiedz: systemy ochrony zdrowia niemal wszedzie na swiecie stara sie projektowac tak by normalnie pracowaly w okolicach 100% swojej
@hiperchimera: to nie jest dylemat wagonika. Bliżej temu do triażu ale też nie to co chce uwypuklic. Chcę bys zrozumial ze:

1. Systemy ochrony zdrowia na calym swiecie pracuja w okolicach 100% swojej pojemnosci bo utrzymuwanie niepotrzebnej pojemnosci kosztuje.
2. Systemy ochrony zdrowia slabo sie skaluja w gore bo ksztalcenie personelu medycznego trwa latami.
3. Nowa jednostka chorobowa ktora nagle potrzebuje znacznej pojemnosci systemu ochrony zdrowia musi sie gdzies zmiescic. Niestety
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@maniac777: uznaj mnie za idiotę i socjopatę, ale nigdy nie rozumiałem tego podejścia w medycynie ratunkowej.

Mamy jeden OIOM.

Pacjent w stanie 99% agonalnym, kwestia dnia lub dwóch, ale wszelkie środki są kierowane żeby ratować jego życie. W tym czasie na odział trafia pacjent z 50% szansą. Co robi się dziś?

ratuje tego pierwszego przez dwa dni, pacjent po dwóch dniach umiera i tak. W tym czasie pogarsza się stan tego
Pacjent w stanie 99% agonalnym, kwestia dnia lub dwóch, ale wszelkie środki są kierowane żeby ratować jego życie. W tym czasie na odział trafia pacjent z 50% szansą. Co robi się dziś?


@hiperchimera: pacjenta w stanie agonalnym sie nie ratuje. Na tym to wlasnie polega. Wiekszosc hospitalizowanych z powodu covid przezyje jezeli natychmiast otrzyma pomoc medyczna. Poza tym jezeli to nie jest szpital jesnoimienny to oiomy sa minimium dwa - zakaźny