Wpis z mikrobloga

Może ktoś wytłumaczyć dla totalnego nooba jak wygląda sytuacja z odliczeniem zakupu używanego samochodu na JDG? Załóżmy, że kupuję samochód na fakturę VAT. Chcę go mieć w użytku mieszanym, tj. część użytku firmowego a część prywatnego.

Ile mogę odliczyć VATu z samego zakupu kiedy jestem właścicielem / ile kiedy współwłaścicielem / ile kiedy właścicielem + mam współwłaściciela?
Jak wygląda kwestia rozliczania paliwa kiedy jest częściowo na firmę a częściowo do użytku prywatnego?
I co w momencie jeśli zawieszę działalność, jak z tego najlepiej wyjść?

I jeśli macie jakieś tipy, które dalibyście sobie samym przed dokonaniem takiego zakupu to też chętnie przygarnę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#jdg #firma #podatki
  • 9
  • Odpowiedz
@magic96:
mieszany:
50% VAT i 100% amortyzacja (zakup)
50% VAT i 75% kosztów (eksploatacja np paliwo, serwis itp)

Przy współwłasności masz mniejsze kwotą zakupu i mniejszy VAT zgodnie z udziałem

Jak zawiesisz to nic się nie dzieje, tylko nie możesz księgować kosztów.

Przy zamknięciu JDG musisz zapłacić podatek i VAT od wartości na dzień zamkniecie, najczęściej się go sprzedaje żeby było prościej.
  • Odpowiedz
@magic96: No koszty. Zapłacisz mniej podatku dochodowego. Tylko w przypadku drogich rzeczy amortyzuje je się czyli jak wydasz na nowe auto 120tys to nie jest od razu kosztem tylko każdego miesiąca 2tys masz kosztu i tak przez 5 lat.
Auta nowe 20% rocznie czyli 5 lat
Auta używane 40% rocznie czyli 2,5 roku
  • Odpowiedz
@magic96: Polecam Ci jakiegoś księgowego np tutaj: Infakt Ja akurat nie mam księgowego bo mi niepotrzebny ale bardzo mi się podoba interfejs który pozwala samemu wszystko wygodnie sobie prowadzić
  • Odpowiedz
@zibizz1: w zasadzie to mam księgową, ale opisała mi wszystko w taki sposób, że totalnie tego nie kminię xD

czyli z tego co zrozumiałem, jeśli jestem właścicielem i mam mieszaną własność to wyglada to tak?

- kupuję auto za kwotę X netto
- odbijam sobie z niego na starcie 50% VAT, czyli X * 0.125
- co miesiąc mam zbijane koszty uzyskania przychodu o (X * 0.4)/12
  • Odpowiedz