Wpis z mikrobloga

Mirki taka sytuacja. Zielony jedzie wewnętrznym pasem z zamiarem zjechania trzecim zjazdem, więc odpowiednio wcześniej włącza kierunkowskaz i zmienia pas na zewnętrzny. W tym czasie do ronda dojeżdża niebieski i widząc zielonego (który wprawdzie już miga) jeszcze na wewnętrznym, wjeżdża na rondo i dochodzi do dzwonu w miejscu zaznaczonym X. Wydaje mi się, że wina będzie niebieskiego, bo ustąp pierwszeństwa dotyczy całej jezdni a nie tylko skrajnego pasa, ale też czy np. tłumaczenie niebieskiego, że w momencie wjazdu zewnętrzny pas był wolny miałoby jakieś podstawy w przepisach? Pytanie jest więc konkretne: jaki przepis to rozstrzyga? I dobrze rozumiem, że sytuacja ze skrzyżowaniem to jest dokładnie to samo?
#motoryzacja
blooop - Mirki taka sytuacja. Zielony jedzie wewnętrznym pasem z zamiarem zjechania t...

źródło: comment_1623832577qDOFvdqflxKroJU4MJIibY.jpg

Pobierz
  • 38
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czyli mozna swobodnie ignorowac fakt tego ze niebieski musi ustapic pierwszenstwa pojazdom poruszajacym sie po pasach ronda. Got it.
  • Odpowiedz
@Szaraban: Ale ma znak ustąp pierwszeństwa, ten przepis go nie dotyczy, bo znak jest ważniejszy, i mało tego, nie dotyczy tylko zewnętrznego pasa, a całego ronda.

A cytowany przez ciebie pkt 4. dotyczy zmiany pasa ruchu a nie kierunku jazdy, co w obu przypadkach robi pojazd niebieski
  • Odpowiedz
@blooop: gdzie w cytowanym przepisie jest mowa, że ten po prawej też zmienia pas ruchu? Cytowany przeze mnie przepis brzmi tak:

4.Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, z wyjątkiem ust. 4a i 4b, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony.


A ty go czytasz zmieniając końcówkę z "wjeżdżającemu" na "zmieniającemu pas ruchu".
  • Odpowiedz
@blooop: przepis ma zastosowanie, gdzie w przepisie jest napisane, że nie dotyczy skrzyżowań? Jedynie pozostaje kwestia kto pierwszy rozpoczął swój manewr. Jeśli zmieniający pas wcześniej rozpoczął manewr zmiany pasa i był już częściowo na pasie prawym a dopiero wtedy niebieski ruszył to zgoda, wina niebieskiego. Ale jeśli rozpoczęli manewry równocześnie lub niebieski ciut wcześniej rozpoczął swój manewr to wina jest zielonego. Policjant lub biegły może to ocenić po uszkodzeniach samochodów
  • Odpowiedz
4.Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa (...) pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony.


@blooop: przeczytaj najpierw przepis sto razy, później podyskutujemy. A w sumie nie podyskutujemy bo nie czytasz przepisów.
  • Odpowiedz
@blooop jak był kierunkowskaz, to wina niebieskiego. Jak nie było, to niebieski może założyć że zielony przestrzega przepisów, nie będzie zmieniał pasa ani zjeżdżał na najbliższym zjeździe. Przynajmniej kiedyś czytałem o czymś podobnym jak drugi przypadek i wjeżdżający na rondo był uniewinniony w sądzie.
  • Odpowiedz
@UlicznyMatador: tego nie jestem pewien. Nie jest to wtedy analogiczna sytuacja do takiej, że zbliżając się do drogi podporządkowanej migasz w prawo, bo nie wiem, zmieniałeś kiedyś pas i zapomniałeś wyłączyć, a inny samochód chce z niej wyjechać w lewo i widząc twój kierunkowskaz myśli, że skręcasz i ładuje się prosto na ciebie? No bo wtedy jest ewidentna wina tego wyjeżdżającego, bo kierunkowskaz mówi wyłącznie o zamiarze, który w każdym
  • Odpowiedz
art 5 pkt 1. Nie ma za co


@blooop: aha
"Art. 5. 1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe."

Czy ty wiesz o czym jest ten punkt? Na serio art. 5 pkt
  • Odpowiedz
@Szaraban: Ten przepis to jest jedna całość, nie da się go przeczytać na wyrywki. Masz, rozpisałem ci tak, żebyś skumał:

Art. 5. 1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do:
- poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli,
- sygnałów świetlnych,
-
  • Odpowiedz
@blooop: nie, tego przepisu nie da się czytać rozłącznie bo te sygnały i znaki dotyczą osób kierujących ruchem.

Napiszę cie tak, żebyś skumał - czytam przepis twoim sposobem - Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do sygnałów świetlnych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te sygnały świetlne.

No rewelacja, skumałeś?
  • Odpowiedz
@Szaraban: no dokładnie tak. Dojeżdżasz do skrzyżowania i widziesz że po twojej prawej stronie zbliża się jakiś samochód. Według ogólnych zasad PoRD powinieneś go przepuścić, bo jest po twojej prawej, ale na skrzyżowaniu zamontowano światła i masz zielone, co oznacza właśnie to, że sposób nakazany przez te światła jest inny niż nakazany przez przepisy i nie musisz puszczaś gościa z prawej, tylko jechać zgodnie z sygnalizacją
  • Odpowiedz