Wpis z mikrobloga

1075 + 1 = 1076

Tytuł: Grobowa cisza, żałobny zgiełk
Autor: Yōko Ogawa
Gatunek: literatura piękna
ISBN: 9788395530081
Ocena: ★★★★★★

Do napisania kilku słów na temat tej książki zbierałam się dość długo. Z reguły potrzebuję kilku dni na przeanalizowanie tego, co przeczytałam, zastanowienie się nad znaczeniem książki i nad tym, co autor próbował przekazać. Nigdy jednak nie myślałam tak długo na temat jednej książki.

Grobowa cisza, żałobny zgiełk z jednej strony mnie intryguje formą, która jest bardzo ciekawa. Trzynaście opowiadań, które jednakże nie mają sensu oddzielnie - tylko razem tworzą zrozumiałą całość. Mamy więc tutaj do czynienia z jednej strony z opowiadaniami, a z drugiej strony z powieścią opowiedzianą z perspektywy trzynastu głównych bohaterów. Za ten pomysł autorka zasługuje na ogromną pochwałę i szacunek, ponieważ połączyła te historie ze sobą po mistrzowsku. Z drugiej jednak strony nie do końca jestem pewna tego, co autorka próbuje nam powiedzieć w tej książce.

Dominującym tematem każdego opowiadania jest żałoba, smutek po śmierci drugiego człowieka oraz inne uczucia, które mogą się pojawić w nas po stracie. Jedne historie są bardziej realne, inne wydają się mniej prawdopodobne, wręcz fantastyczne.

Pomimo zachwytu nad formą książki, czegoś mi w niej brakuje, bądź czegoś w niej nie zrozumiałam. Nie trafiają do mnie wszystkie opowiadania, jak i nie wszystko wydaje mi się sensowne. Niemniej jednak książka zachęca do refleksji i zastanowienia się nad kruchością życia człowieka.

PS
Gorąco polecam inną książkę tej autorki pod tytułem Ukochane równanie profesora. Książka jest niesamowita i bez dwóch zdań warta przeczytania!

_________________________

Opis z lubimyczytac.pl
Grobowa cisza, żałobny zgiełk w tłumaczeniu Anny Karpiuk to przejmujące grozą opowiadania o tęsknocie, zazdrości i śmierci. Trzynaście powiązanych ze sobą opowieści, które wciągają nas w spiralę świata, z którego trudno uciec. Historia, która zaczyna się niewinnie – od słonecznego dnia i tortu z truskawkami, zabierze nas do pracowni kaletnika, szyjącego torbę na ludzkie serce, do ogródka pełnego marchewek w kształcie ludzkich dłoni i do muzeum tortur.
Grobowa cisza, żałoby zgiełk to powieść szkatułkowa, która zachwyca tym bardziej, im głębiej zaglądamy do misternej szkatuły, w której autorka układa swoje przerażająco piękne opowieści. Wystarczy tylko uchylić wieczko…

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem
Pobierz Owieczka997 - 1075 + 1 = 1076

Tytuł: Grobowa cisza, żałobny zgiełk
Autor: Yōko Og...
źródło: comment_1623777255BpONyMpm68jRMO8sNVsOW9.jpg
  • 5