Wpis z mikrobloga

#czytajzwykopem #bekazkatoli

Jakiś czas temu zakupiłem za kilka srebrników fajną książkę zatytułowaną "Mroki Średniowiecza". Jestem obecnie w połowie tej pozycji i uważam, że jest ona fajnym wprowadzeniem do historii KK w Polsce. Posiada obszerną bibliografię m. in. z najstarszych źródeł rękopiśmiennych. Do tego wiele czasopism, źródeł drukowanych, pamiętników, opracowań, artykułów itp. Na chwilę obecną już mogę napisać, że autor odwalił kawał dobrej roboty zbierając wszystko do kupy i zdefragmentowane źródła podzielił na:

1) Klątwy kościelne
2) Święta Inkwizycja w walce z ruchem ludowym
3) Tumulty
4) Kacerze
5) Czarownice polskie
6) Tortury
7) Kaźń
8) Rządcy sumień
9) Pieniądz, wiara i polityka
10) Truciciele ciał i dusz

Uważam, że warto dzielić się wiedzą i poszerzać horyzonty. Od kilku dni chodzi mi po głowie pomysł dzielenia się z Wami najciekawszymi fragmentami, bo przepisywanie całej książki raczej mija się z celem.

Chcę tymi wpisami pokazać jak otumaniony naród polski do dziś jest ogłupiany tymi samymi metodami przez KK co w średniowieczu.

Żeby nie było: nie mam nic do Katolików, którzy są 'umiarkowani' w swojej wierze.

Jeżeli jesteś zainteresowany codziennymi wpisami z fragmentami Mroków Średniowiecza - zostaw plusa i zaobserwuj tag: #mrokisredniowiecza. Zacznę od jutra.

Wstęp:

Książka Józefa Putka pt. Mroki Średniowiecza ma już dziś poza sobą 5 wydań (1935, 1938, 1947, 1956, 1966). Wydanie obecne, szóste, zostało oparte na wydaniu z roku 1966. Z całym uznaniem należy odnieść się do pionierskiej roli, jaką odegrała książka J. Putka; była to w okresie dwudziestolecia jedna z pierwszych prac przedstawiająca w śmiały sposób ponure relikty średniowiecza, tak długo pokutujące w naszych stosunkach. To duże znaczenie książki polegało na tym, że Autor poruszał problematykę niemal zupełnie pomijaną - rolę Kościoła w życiu dawnej wsi polskiej, obyczaje, przesądy, fanatyzm, nietolerancję, okrucieństwo i ucisk społeczny. Toteż pomimo że w ostatnich dziesięcioleciach stan badań nad dziejami dawnej wsi polskiej posunął się znacznie naprzód i mimo pewnych nieścisłości faktograficznych, Mroki średniowiecza spełniają nadal pożyteczną rolę poznawczą.
Pobierz P.....k - #czytajzwykopem #bekazkatoli 

Jakiś czas temu zakupiłem za kilka srebrni...
źródło: comment_1623604605dDECjq0p9kN0zWDd2kzN6M.jpg