Wpis z mikrobloga

W latach 50. Curt Richter z Uniwersytetu Hopkinsa przeprowadził dość drastyczny eksperyment na szczurach, który miał dowieść, jak ogromne znaczenie ma poczucie nadziei w kontekście przetrwania.

Umieścił szczury w pionowych tubach szklanych, które wypełnione były wodą. Zwierzęta pływały przy powierzchni średnio 15 minut, a następnie tonęły.

Z drugą grupą Richter postąpił inaczej. Kiedy widział, że szczur zaczyna tonąć, wyjmował go, osuszał, pozwolił się zregenerować. Następnie wkładał go z powrotem do tuby. Przy drugiej próbie zwierzę było w stanie przetrwać średnio 60 godzin, czyli 240 razy dłużej.

Wyciągnięto z tego wniosek, że samo poczucie, iż sytuacja nie jest beznadziejna znacznie zwiększa determinację, aby przetrwać.

#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #zwierzaczki
PanMaglev - W latach 50. Curt Richter z Uniwersytetu Hopkinsa przeprowadził dość dras...

źródło: comment_1623574100Iw8UXrhKOd4nQvE6fWhSMO.jpg

Pobierz
  • 69
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@PanMaglev: tylko pytanie czy jest badanie czy psychikę szczura mozna przekładac 1 do 1 na człowieka.

Bo z tego to można wyciągnąć wniosek że u szczurów poczucie iż sytuacja nie jest beznadziejna znacznie zwiększa determinację, aby przetrwać
  • Odpowiedz
To potwierdza doświadczenia ludzi z obozów koncentracyjnych. Ktoś kto tracił nadzieję umierał w ciągu kilku następnych dni. Nie zdarzało się, żeby nadzieja u tych osób powracała.
Dla zainteresowanych publikacje Vikotra Frankla.
  • Odpowiedz
@PanMaglev: no a jeżeli chodzi o to, że szczur się po prostu nauczył po pierwszym razie, że musi jak najbardziej oszczędzać siły, że nie ma sensu walczyć i próbować się wydostać tylko trzeba sobie spokojnie utrzymywać się na powierzchni dzięki czemu po prostu zużył tyle samo energii tylko zamiast wyczerpać ją w 15 minut to rozłożył ja na 60 godzin?
  • Odpowiedz