Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
"O you, who would wish to safeguard your minds,
With palms pressed together, I tell you,
Safeguard your mindfulness and alertness,
With all effort."

cit­taṃ rakṣi­tukāmānāṃ mayaiṣa kriy­ate 'ñ­jal­iḥ
smṛtiṃ ca saṃpra­janyaṃ ca sar­vay­atnena rakṣa­ta

चित्तं रक्षितुकामानां मयैष क्रियते ऽञ्जलिः
स्मृतिं च संप्रजन्यं च सर्वयत्नेन रक्षत

Bodhisattvacaryāvatāra 5.23

#buddyzm #mindfulness #medytacja
  • 8
  • Odpowiedz
@Dreampilot: "Asmi Bodhati."
Czasem używałem tego jako mantry/afirmacji do świadomego śnienia.
W wieloznacznym tłumaczeniu: Ja budzi się/jest świadome/ Jestem świadomy

  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Trewor: Ta śloka sanskrycka zastała wklejona , jak jest dostępny oryginalny sanskryt to czemu by nie, to świetnie wygląda :) Ponadto chciałem podkreślić że to zostało napisane w innym czasie i miejscu, w innej kulturze.

Nie znam sanskrytu na tyle aby w nim czytać i pisać choć znam sporo słów i terminów związanych z filozofią. Np. w tej śloce citta - świadomość, umysł; smriti - mindfulness, pamięć (bardziej znany jest odpowiednik
  • Odpowiedz
@Dreampilot: Ja też. ( ͡º ͜ʖ͡º) Wyciągnąłem zapis z pliku gdzie wrzucam sobie własne info nt. LD. Teraz ze względu na odmianę nie jestem pewien jak to dokładnie było tj. czy może buddhati/budhyatti w odmianie. W książce jest słownik ale trzeba się orientować wg sanskrytu, a wyszedłem z wprawy w rozpoznawaniu znaków. Info mam jeszcze z jakiegoś pdf.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Trewor: Bardzo dziękuję ( ͡° ͜ʖ ͡°)
To jest podręcznik napisany przez gościa poliglotę jeszcze przed wojną który chyba znał ponad 20 języków. Może kiedyś znajdę czas, jeszcze raz dzięki.
  • Odpowiedz
@Dreampilot: Ok. Tam jest też fajne słowo na "zmianę rzeczywistości", które można wykorzystać do LD. Pewnie "Reality Shifters" by się zainteresowali. xD

  • Odpowiedz