Wpis z mikrobloga

659. Co jest nie tak z #rosja - 1,5.

Zanim udzielę odpowiedzi, chciałbym usłyszeć opinie użytkowników na pytanie - dlaczego na rządzenie Rosją wybrano właśnie taki system polityczny - bez demokratycznych wyborów, a z faktycznie zabronionym normalnym życiem politycznym, np. swobodnym organizowaniem się partii?

Uwaga! Będę usuwał wszystkie bezsensowne odpowiedzi typu - mentalność narodowa, inwazja Mongołów i tym podobne.

Poza tym zapraszam do dyskusji. Wszystko ma swoje racjonalne wytłumaczenie, zwłaszcza w tak prozaicznej sferze jak system rządowy.
mobutu2 - 659. Co jest nie tak z #rosja - 1,5.

Zanim udzielę odpowiedzi, chciałbym...

źródło: comment_1622295369ucOhrmSt3L6vHtKkw1TcDg.jpg

Pobierz
  • 42
  • Odpowiedz
@mobutu2: Jednak, to byt kształtuje świadomość.
W 1989 roku, 60 letni Polak / Węgier / Czech / Rumun pamiętał jeszcze ze swojej młodości czasy sprzed komunizmu. Rosjanin pamiętający czasy sprzed rewolucji musiałby mieć w tym roku ponad 80 lat.
Ci którzy objęli władzę w Rosji po rozpadzie ZSRR rządzili ludźmi, którzy nie znali innego życia niż te z czasów socjalistycznych.
  • Odpowiedz
@Marcin3005: Przede wszystkim nie byłbym tak kategoryczny. Te Saxe-Coburg-Gotskie po paru stuleciach czuja sie bardzo dobrze. Natomiast jest to rzadki przypadek, kiedy cesarz rzymski przekazuje władzę nawet synowi, nie mówiąc już o wnukowi. Więc pytanie która władza jest bardziej absolutna jest dyskusyjnym.

Ja nie znam co rożni. Że imperium brytyjskie musiało rywalizować z innymi imperiami?
  • Odpowiedz
@arkan997: Zgadzam się, że różnica między 40 a 70 latami socjalistycznego rozwoju jest ogromna, zwłaszcza gdy w waszym doświadczeniu pomija się 30 pierwszych najbardziej burzliwych lat.

Proszę, kontynuuj swój kierunek wyjaśnienia.
  • Odpowiedz
@mobutu2: Towarzysz taki oczytany, a nie rozumie różnicy między ukierunkowanym na jednostkę światem łacińskim, ukształtowanym zwłaszcza przez rewolucję francuską, a kolektywną mentalnością stepowo-turańską. Są dwie opcje. Albo to kolejny etap zderzenia się człowieka rosyjskiego ze światem zewnętrznym: od początkowej fazy ciekawości i potrzeby potwierdzenia wpojonych przekonań, po obecną fazę, konfrontacji, i poprzez to zrozumienia świata poza mirem. Pozostaje faza trzecia, faza akceptacji xD Albo jest płacone za godzinę, a oficer prowadzący
  • Odpowiedz
@mobutu2: Czy czują się dobrze w swojej roli nie wiem. Widzę jednak, że brytyjscy obywatele czuja się z nimi dobrze. Traktują ich jako wizytówkę własnego narodu. Jakby gwiazdy show-businessu. Nie jako kogoś kogo należy słuchać czy się jego decyzji obawiać. Moim zdaniem nie widzisz różnicy pomiędzy władzą (potęgą) a tytułem.

Papież przecież władzy swej nie przekazuje synowi, a jego władza jest absolutna.

Wiesz co rożni te imperia. Widzialna granica między twórcami
  • Odpowiedz
@mobutu2: myślę, że to po prostu brak tradycji demokratycznych - w PL przeszliśmy z oligarchii (IRP) do monarchii parlamentarnej (królestwo kongresowe), republiki parlamentarnej (IIRP do 1926), autokracji (IIRP do 1935) i dyktatury wojskowej (IIRP do 1939) - potem znowu dyktatura socjalistyczna (do 1953) nastepnie republika socjalistyczna i znów dyktatura od 1981 do 1983. PL miała doświadczenia różnych ustrojów - de facto do czasów nowej konstytucji z 1997 roku byliśmy republiką prezydencką.
  • Odpowiedz
Rzeczpospolita obojga narodów, jakie dwaj narody ma na myśli to określenie?


@mobutu2: Nie wiem, nie znam historii tak dobrze. Ale jak widzisz znam dobrze swoich rodaków.
  • Odpowiedz
@wrzesien: To jest skandaliczne, zakładam, że jest pan Polakiem, a nie wie co to te "dwaj narody".

Tak naprawdę pisałem wcześniej o tym nowoczesnym wynalazku polskiej historiografii, który spowodował, że zwykły Polak nie potrafi odpowiedzieć na proste pytanie, bo jak zawsze Polacy byli zbyt gorliwi i trochę przesadzili z tą swoją wersją historii.
  • Odpowiedz
@mobutu2: Związek Radziecki przestał istnieć, ale pozostał człowiek radziecki. Dlatego nie można było oczekiwać, że wszyscy Rosjanie łatwo odnajdą się w nowej rzeczywistości.
Moim zdaniem rządzący Rosją uznali, że praca u podstaw nad świadomością obywatelską nie ma sensu, skoro mogą rządzić w ten sam sposób tylko przy innych metodach. Nowe nałożyło się na stare, jak to zresztą zazwyczaj w historii bywa.
Oczywiście po 30 latach należy założyć, że Rosjanie nie mają
  • Odpowiedz
@pablum: Determinizm historyczny jest guzem na ciele każdej dyskusji o Rosji, co gorsza zwłaszcza wtedy, kiedy ludzie mają dość fantastyczne wyobrażenie o tej historii od początku. To wspaniale, że rozumiecie, iż "prawdziwy komunizm" był w Polsce ledwie przez dziesięć lat. Po tym czasie władza wróciła do Polaków. Tego osiągnęcia w ZSSR nie było. Ale nadal wyjaśnianie czegoś za pomocą mentalności jest śliskim zboczeństwo, gorszym nawet ot "tak się zdarzyło historyczne".
  • Odpowiedz
@arkan997: Radziecki człowiek po prostu nie rozumie - jak korzystać z banków, prawdziwe ceny stosunkowo różnych rzeczy, jak działają akcje fabryk etc.

Ok. To wyjaśnia, dlaczego w 1993 roku w Rosji przeprowadzono prywatyzację. Kiedy nikt nie rozumiał jak działa gospodarka kapitalistyczna i jakie są realne ceny rzeczy. To było po prostu zrozumiałe masowe oszustwo i kradzież. Ok, zgadzam.

Ale ku 1998 roku wszyscy już nauczyli się jak żyć w nowych okolicznościach.
  • Odpowiedz
@mobutu2: Problem, jak to zostało ujęte, "determinizmu historycznego" zaczyna się wtedy, kiedy rosyjska "wersja" (jak było wspominane wcześniej) zaczyna się nie zgadzać z inną. A o to bardzo nietrudno. ( ͡° ͜ʖ ͡°) I to rodzi problemy, nasuwa pytania, budzi wątpliwości, zaczyna się erozja jedynego, słusznego poglądu na wyjątkowość i wielką misje ruskiego mira. > śliskim zboczeństwo
  • Odpowiedz
@Marcin3005: Jeden z tych absolutnych papieży został niedawno schowany do pudła - "jestem zmęczony i chory, odejdę". Pana złudzenia na temat brytyjskiej monarchii jako tylko pokazówke, na razie bez komentarzy, przepraszam ale inny temat.

Proszę kontynuować was swoje rozważania o tym charakterze Moskwy jako stolicy metropolii i jednocześnie stolicy różnych kolonii tej metropolii. Myślę, że jest pan na dobrej drodze.
  • Odpowiedz
@mobutu2: Zróżnicowanie w sposobie życia od zawsze zależało od właściwości zamieszkiwanego przez siebie obszaru, jego warunków roślinnych, zwierząt czy dostępnych surowców. To w jakim system organizuje się dana społeczność i jak jest odbierana przez inne to druga sprawa.

Rosjanie, tak jak każdy inny naród funkcjonuje w warunkach nie przez siebie wybranych, a bezpośrednio przez siebie zastanych i tych przeniesionych z przeszłości. W dzisiejszych czasach na to wszystko nakłada się jeszcze postępująca
  • Odpowiedz
@arkan997: Polacy żyją teraz w demokracji, nawet powiem, że w większej demokracji niż nawet USA, gdzie pół wieku temu było odwrotnie,
A sto lat temu Polska nie istniała. W tym wszystkim nie były powinny zmiany mentalności, ale realne przyczyny.

Istnieją różnice w charakterach narodów, ale te charaktery zmieniają się znacznie wolniej niż zmiany polityczne. Tak więc będziecie mieli rację nie więcej niż w połowie przypadków, co nie jest lepszą metodą niż
  • Odpowiedz
@mobutu2 próbujesz posługiwać się ironią, a sam jej nie rozumiesz. To spróbuję inaczej, zdjęcie z internetu niczego nie dowodzi. I jak ciebie traktować poważnie? Wyżej wspomniano o Wielkiej Brytanii, podziale obywateli imperium na "swoich i nie swoich" i trudnościach państw kontynentalnych z niejednolitością narodową. Prosta analogia do sposobu myślenia ruskiego świata - przemoc wobec innych narodów była wymuszona warunkami, a sami Rosjanie musieli stawić opór wrogim działaniom, nie mieli innego wyjścia i
  • Odpowiedz
@Kresovianin:
Pozwolę sobie podsumować pana wersję w ten sposób: despotyczne rządy są potrzebne, aby stłumić demokratyczne intencje i nacjonalizm innych narodów w Rosji. W przeciwnym razie dochodzi ona do rozpadu.

do wszyskich: Dzięki wszystkim za dyskusję. Wpisy nie żyją na Wykopie dłużej niż jeden dzień. Zrobię kontynuację później, z podaniem wszystkich wersii i mojej własnej opinii, dzięki.
mobutu2 - @Kresovianin: 
Pozwolę sobie podsumować pana wersję w ten sposób: despotyc...

źródło: comment_1622379702yqEnvKWQct7ubO6wYwIRMv.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz