Wpis z mikrobloga

659. Co jest nie tak z #rosja - 1,5.

Zanim udzielę odpowiedzi, chciałbym usłyszeć opinie użytkowników na pytanie - dlaczego na rządzenie Rosją wybrano właśnie taki system polityczny - bez demokratycznych wyborów, a z faktycznie zabronionym normalnym życiem politycznym, np. swobodnym organizowaniem się partii?

Uwaga! Będę usuwał wszystkie bezsensowne odpowiedzi typu - mentalność narodowa, inwazja Mongołów i tym podobne.

Poza tym zapraszam do dyskusji. Wszystko ma swoje racjonalne wytłumaczenie, zwłaszcza w tak prozaicznej sferze jak system rządowy.
mobutu2 - 659. Co jest nie tak z #rosja - 1,5.

Zanim udzielę odpowiedzi, chciałbym...

źródło: comment_1622295369ucOhrmSt3L6vHtKkw1TcDg.jpg

Pobierz
  • 42
Struktura demograficzno-geograficzna. Moskale to chyba najwieksza potega kolonialna w historii. Mysle ze obywatele FR zamieszkujacy azjatycka czesc tego panstwa, zasuwajacy za grosze, w fatalnych warunkach na dobrobyt slowian z Moskwy i Piotrogrodu chetnie by sie z tego biznesu wypisali. Jakakolwiek demokracja i wolnosc slowa skutkowac bedzie rozpadem tego zbudowanego na krwawych podbojach kraju.

Federacja Rosyjska, a wczesniej Zwiazek Radziecki oraz carat, nigdy nie byly dla nikogo atrakcyjnym kierunkiem spolecznym i/lub gospodarczym. Caly
@mobutu2:
Moim zdaniem wpływ na to mają czynniki geograficzne - jest to duży kraj powierzchniowo, ale wiele terenów jest słabo zaludnionych, bo ludzie skupiają się wokół paru największych ośrodków. Jako, że kraj jest mocno rozciągnięty, jest też również mocno zróżnicowany pod względem kulturalno-społecznym, bo Rosja nie jest jednolita, więc ciężko pogodzić interesy wszystkich, więc mają "prezydenta" jakim jest Putin wszystkim jest po równo tak samo źle ( ͡~ ͜ʖ
@mobutu2: No i zobacz ile masz odpowiedzi. Teraz Ci pewnie będzie bardzo żal, że nas wypędziliście z Kremla, bo jak widać Polacy wiedzą co robić z Rosją lepiej niż ktokolwiek inny.
@mobutu2: Piszesz, że będziesz usuwać wszystkie "bezsensowne" wypowiedzi typu mentalność narodowa albo najazd Mongołów. Dlaczego uważasz je za bezsensowne?

Czy współczesność Twoim zdaniem można rozpatrywać w oderwaniu od przeszłości? Tak jak rodzice nas kształtują ich z kolei dziadkowie tak obecnych obywateli ukształtowała w dużej mierze historia danego państwa. Rosja nie jest tutaj wyjątkiem, Polska tez nie. Dlaczego w Polsce nie ma systemu prezydenckiego tylko parlamentarny?
@Marcin3005: Różnic między Niemiecką Republiką Demokratyczną i Republiką Federalną Niemiec nie da się wyjaśnić mentalnością wschodnich i zachodnich Niemców, raczej już na odwrót.
@Marcin3005: A ponieważ istnieją materialne przyczyny wyjaśniające rzeczywistość w innych przypadkach, dlaczego mielibyśmy zakładać istnienie szczególnej mentalności wśród specyficznie rosyjskich ludzi, aby wyjaśnić rzeczywistość w ich przypadku.
@arkan997: Twoja wersja zakłada istnienie jakichś oczywistych przewag rządzenia bez wyborów nad metodą rządzenia z nimi, które czynią ten wybór pożądanym przy najmniejszej możliwości jego dokonania.
@Fforrespectmidgets: Dla ułatwienia rozumienia przeformułuję waszą wersję:
Rosja to ogromne państwo z wieloma różnicami regionalnymi, które sprawiają, że każdy cykl wyborczy grozi naruszeniem równowagi tych interesów, by praktykować to zbyt często.
@mobutu2: Tylko ja nie zakładałam specyficzności Rosjan. Wyżej napisałem przecież:

ukształtowała w dużej mierze historia danego państwa. Rosja nie jest tutaj wyjątkiem, Polska tez nie.

Tak więc obecną sytuację kształtuje to co przeżyliście, ale jest to coś innego niż to co kształtuje nas Polaków, czy Niemców, Anglików czy Chińczyków.
@mobutu2: Niemcy Wschodnie działały w oparciu o komunizm i Związek Radziecki, zaś Niemcy Zachodnie o gospodarkę światową i Stany Zjednoczone. Różnice w postrzeganiu świata są aż nader widoczne, behawioryzm był w tym przypadku oczywisty.
@mobutu2: Czyli zbliżamy się do odpowiedzi. Narody są rożne bo mają rożną historię. Ale czy tylko historia wpływa na ustrój? Może rozmiar państwa, jego geografia, to czy ma i jaki kontakt z innymi narodami?
@Marcin3005: Ja mam swoją wersję. Ale to jest tylko moja wersja, a nie prawda absolutna, jeśli w ogóle ona jest możliwa w takich pytaniach.
Do tej pory faktycznie w komentarzach mamy jasno wypowiedzianą tylko jedną wersję, co tłumaczy ten fenomen potrzebą rządzenia zbyt różnymi terytoriami.
@arkan997: więc nie mylmy przyczyn i konsekwencji. Południowi Koreańczycy żyją w społeczeństwie kapitalistycznym nie dlatego, że ich mentalność różni się od północnokoreańskiej mentalności komunistycznej.
@mobutu2: Dam Ci inny przykład, albo dwa.
Cesarstwo Rzymskie szczyt potęgi osiągnęło gdy rządził nim cesarz, a władza senatu była ograniczona.
Imperium Brytyjskie szczyt potęgi osiągnęło gdy mocny był parlament, a władza króla coraz bardziej ograniczana.
Co rożni te dwa imperia?

Jaka jest Twoja wersja?