Wpis z mikrobloga

Dzisiaj pierwszy raz wyskoczył mi film z Kanału Sportowego. Akurat ten, w którym wystąpił Kapela. Słyszałem o nim kiedyś wzmianki w różnych portalach, ale nigdy nie słuchałem/czytałem, więc stwierdziłem, że mogę sprawdzić kim jest ten człowiek. Poniżej moje luźne przemyślenia.

Ojej. Te dwie godziny były tak żenujące momentami, że nie byłem w stanie obejrzeć całości za jednym posiedzeniem. Kapela sam siebie orał na każdym kroku, każdy pogląd - niezależnie czy słuszny, ale zawsze możliwy do wybronienia - w jego ustach brzmiał dla mnie jak brednie.

1. Pieniądze nie są najważniejsze =/= Kapela bierze 600 zł (a docelowo stówkę więcej) za udział w programiez
Żenada totalna, jak na kogoś, kto dostał taką promocję od tego kanału to dramat. Czułem ciarki zawstydzenia jakbym to sam tam siedział. Wspomniał, że zarabia około 5-6k netto i upokorzył się dla 6 stów na oczach pół miliona ludzi.

2. Bronienie ustawy reprograficznej =/= Kapela bez argumentów
Jestem zwolennikiem tej ustawy. Sensownie w Imponderabiliach jej słuszność przedstawił Zygmunt Miłoszewski. Jedyna linia obrony Kapeli to nieskrępowana twórczość społeczeństwa. No WTF. Jeśli uznam, że jestem zajebistym rzeźbiarzem albo budowniczym z LEGO to w jego oczach to wystarczy, żebym uznał się za artystę. Facet kompletnie myli funkcję rzemieślnika, artysty i twórcy. Gdyby nie fakt, że odsłuchałem wywiadu z Miłoszewskim (zresztą polecam) to uznałbym, że pomysł tej ustawy to totalne brednie.

3. Pogarda Kapeli
Tutaj od myślników, bo nie notowałem, ale warto chyba zapamiętać:
- "Powinniśmy być krajem artystów - nie kasjerów." Totalna pogarda względem ludzi, którzy pracują fizycznie albo umysłowo. W połączeniu z całym jego wystąpieniem widzimy obraz dupka, który ma się za lepszego. Sam pracuję umysłowo, ale nie rozumiem jak można w taki sposób formułować myśli i wypowiedzi będąc jednocześnie totalnie pozbawionym refleksji. Ja już po jednej z licznych tego typu wstawek zapadłbym się pod ziemię.
- "No nie powiem, żeby było mi przykro" na uwagę Stanowskiego o tym, ile może jeszcze pożyć. Serio, jak już Kapela kreuje się na inteligenta i obrońcę uciśnionych to po tej wypowiedzi uważam, że jest hipokrytą. Nie wiem nawet jak to ubrać w słowa.
- Podejście do prowadzącego - chyba każdy to odczuł
- Uznawanie swojej twórczości za sztukę. No cóż, znam wielu lepszych twórców niszowych.

4. Ogólna głupota
- Teksty o braniu kąpieli, powierzchni mieszkań to spektakl samozaorania, którego ja jeszcze w swoim ponad 20letnim życiu nie widziałem.
- Powoływanie się na dane, które nie są przeprowadzone w prawidłowy sposób i uznawanie tego za okay. Serio? Gwałty i molestowania to problem, nikt temu nie zaprzeczy, ale powołujmy się na realne dane. Kapela w ten sposób robi za antybohatera, który swoimi wypowiedziami wręcz - w moich oczach - ośmiesza ten problem.

Przepraszam, jeśli zmarnowaliście czas na przeczytanie tego nieskładnego i pewnie pozbawionego prawidłowej interpunkcji tekstu. Musiałem wylać z siebie zażenowanie tym spektaklem i nie mam siły sprawdzać nawet moich wypocin na jego temat. Jako osoba o lewicowych poglądach jestem zażenowany sposobem postrzegania świata Jasia Kapeli.

Uwaga odnośnie cytatów - są przybliżone, nie zakrzywiają ani sensu ani struktury wypowiedzi.

#stanowski #kanalsportowy
  • 4
  • Odpowiedz
"Powinniśmy być krajem artystów - nie kasjerów." Totalna pogarda względem ludzi, którzy pracują fizycznie albo umysłowo

To było mega słabe, ale innych lewicowych aktywistów to chyba nie oburza. To są ludzie, którzy są na lewicy, bo nienawidzą bogatych a nie dlatego, że zależy im na biednych
  • Odpowiedz
@Mathieu_gbw: O kurcze, tam miało być umysłowo tworząc rzeczy popularne. No niestety, osoby pokroju J. Kapeli tworzą okropny obraz lewicy, a jednocześnie sami nawet do niej nie należą. Nie wyobrażam sobie odbierania mieszkań o powierzchniach większych niż 18m2/osobę, zakazywania brania ciepłych kąpieli (XD), jazdy samochodem samemu albo zdelegalizowania reklamy. Niestety Kapela jest totalnie odklejony od jakiejkolwiek rzeczywistości. Dochód podstawowy uargumentował potrzebą twórczego rozwoju. Nie ma chyba świadomości, że 99.9% dzieł, które
  • Odpowiedz
Nie wyobrażam sobie odbierania mieszkań o powierzchniach większych niż 18m2/osobę, zakazywania brania ciepłych kąpieli (XD), jazdy samochodem samemu


@StudentPiwniczak: Myśle że tutaj nie bardzo rozumiesz o co chodzi. Tu nie chodzi o zakazywanie tego bo tak, tylko o to że zmierzamy do tego że tak to się skończy. Bo 1. Jest nas za dużo, nie ma mieszkań. 2. Nie ma wody, nie odzyskujemy jej wystarczająco szybko, 3. Samochodów jest za dużo,
  • Odpowiedz
@skolfild: To też zależy jak definiujesz sztukę. Dla mnie np. gra np. Wiedźmin 3 może być sztuką, albo ręcznie wyrabiany nóż tak jak to ktoś robi na wykopie lub komiksy, których wbrew pozorom w Polsce wiele powstaje. Mam wrażenie, że ludzie typu Jaś Kapela próbują forsować pogląd, że oni i ich znajomi to robią tę "prawdziwą sztukę wysoką" xD
Ja naprawdę wyżej cenię memy z nosaczem, bo przynajmniej pokazują pewne autentyczne
  • Odpowiedz