Wpis z mikrobloga

Ma ktoś doświadczenie z budową domu i projektem indywidualnym?

Jak to wygląda w praktyce?
Bo wymyśliłem sobie, a może to być bardzo mylne wyobrażenie, że sam zaprojektuję dom, tak, żeby pasował mi wedle moich wymagań, ale i żeby był zoptymalizowany pod względem kosztów (np. tak aby było możliwe jak naj mniej kanalizacji i rur wodociągowych, kanałów od rekuperacji, wymiary okien jak najbardziej standardowe itp. ), i pod względem ułożenia bo wiem gdzie w niektórych miejscach będę miał.

Będzie to mały domek no ale uwzględniłem (jak by co) ewentualną ścianę nośną.
Czy mogę iść z takim para projektem do biura i zrobią mi to jak należy? Czy to raczej wygląda, że tylko mniej więcej wymagania przedstawiam a oni robią i mi przedstawiają co i jak?

Nie wiem jak daleko się wkręcać bo gniazdka też mogę rozmieścić.

#budowadomu #pytanie
  • 14
weź przedstaw te wymagania architektowi i on ci ogarnie jak będziesz chciał. No i oszczędzanie na kanalizacji to akurat średni bardzo pomysł, ale to już moja osobista opinia


@patrykk994: tu nie chodzi o oszczędzanie na kanalizacji, chodzi o optymalizacje, chcę mieć kuchnię, łazienkę, pomieszczenie gospodarcze na północnej ścianie w jednej linii, nie chcę rozrzucać łazienek nie wiadomo jak.
akurat takie ułożenie nie dość, że mi pasuje to daje najkrótszą i najprostszą
może to być bardzo mylne wyobrażenie, że sam zaprojektuję dom,


@Mutare_mundi: potwierdzam. TAK to jest bardzo mylne wyobrażenie . Jest takie powiedzenie dotyczące budowania: „Pierwszy dom dla wroga, drugi dla przyjaciela, trzeci dla siebie” tu masz dwa pierwsze z brzegu linki do poczytania
https://homeonthehill.pl/2017/02/pierwszy-dom-dla-wroga-drugi-dla-przyjaciela-czyli-bledy-ktorych-juz-wiecej-popelnie.html
https://www.miaudomek.pl/index.php/2018/10/30/pierwszy-dom-dla-wroga-czyli-co-zmienilabym-w-naszym-domu-gdybym-budowala-go-jeszcze-raz/
@matabora: ale to wynika z czego innego też. Często ludziom się wydaje że czegoś chcą czy potrzebują a później życie to weryfikuje. Np ja i większość moich znajomych uważamy że dom trzeba zmieniać co jakiś czas. Zwłaszcza jak masz dzieci to co 5 lat
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Mutare_mundi: nie ma czegoś takiego jak standardowe okna. Obecnie każde robione jest na wymiar.
Rury kanalizacyjne czy wodne to akurat małe koszty.
Optymalizacji szukaj w braku balkonów, wykuszow.
Jak jest możliwość rób dom parterowy typu stodoła z wiezarami bez ścian nośnych w środku. Ocieplenie stropu z zasypu celulozy (można wykonać nawet samemu) itp
nie ma czegoś takiego jak standardowe okna. Obecnie każde robione jest na wymiar.


@BartekBuduje: Tak rozumiem, nie znam się, ale niektóre są dostępne "od ręki" bo są popularne a na inne trzeba czekać.

Rury kanalizacyjne czy wodne to akurat małe koszty.


@BartekBuduje: To wychodzi mi niejako przy okazji, bo od strony północnej nie będę mógł mieć okien, więc wszystko tam chce wpakować co okien nie potrzebuje.

Optymalizacji szukaj w braku
ile m2 docelowo chcesz? Na czym ci zależy?


@BartekBuduje: Jestem człowiekiem o małych wymaganiach ;) (głównym wymaganiem była lokalizacja i to już mam spełnione) reszta tak jak pisałem wyżej

Moje wymagania nawet nie opisują się metrażem, chcę absolutne minimum.
pierwszym wymaganiem jest, aby jeden pokój miał dodatkowe wejście z boku i własny prysznic, i drugim aby były dwie u góry sypialnie, a na dole salon. Ponadto Wymyśliłem, że chcę mieć rekuperację
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Mutare_mundi: topologia gwiazdy spoko, sam mam tak elektryke i bawie się w inteligentny dom diy.
Jeśli chodzi o ogrzewanie domu to albo HVAC (pompa ciepła powietrze powietrze (klimatyzacja kanałowa) w połączeniu z rekuperacja)
Albo klasyczne wodne ogrzewanie i pompa ciepła powietrze powietrze.
Dom w prostej bryle jak ma być dość tanio to można pomyśleć o stropie drewnianym.
Jaki rejon kraju?
Dom w prostej bryle jak ma być dość tanio to można pomyśleć o stropie drewnianym.

Jaki rejon kraju?


@BartekBuduje: Śląskie.

jeśłi chodzi o bryłę to dobrze rozumuję, że teoretycznie kwadartowy dom powinien być tańszy niż prostokątny bo mniej materiału zejdzie? ;) (na kształcie mi nie zależy więc to byłaby naturalna oszczędność)

Drewniany jest jakoś o wiele tańszy? Bo też nie chcę popadać w skrajności, chodzi mi o jak najbardziej rozsądne podejście.(jeszcze