Wpis z mikrobloga

Stoicyzm na dziś - 24 maja - Pomaganie losowi

„Mówisz, że szczęśliwy los stale ci przyświecał. Jednak szczęście sprzyja tym, którzy sami o nie dbają. Szczęśliwy los wynika z dobrze dostrojonej duszy,właściwych impulsów i słusznych czynów”.— Marek Aureliusz, Rozmyślania, 5.36

Które z ujęć „szczęśliwego losu” jest bardziej konstruktywne: definiowane w całości w kategoriach losowych czynników poza naszą kontrolą czy jako prawdopodobieństwo, które można zwiększyć (niczego nie gwarantując) na podstawie odpowiednich decyzji i przygotowań? Oczywiście to drugie. To dlatego ludzie odnoszący sukcesy, a przy tym mający podejrzanie dużo „szczęścia” zwykle stosują właśnie je.Według fantastycznej witryny Quote Investigator wersje tej idei można odnaleźć już w XVI wieku w przysłowiu „Pracowitość jest matką powodzenia”. W latach 20. ubiegłego wieku Coleman Cox ukuł współczesną wersję tego przysłowia,mówiąc: „Głęboko wierzę w szczęście. Im ciężej pracuję, tymmam go więcej” (to powiedzenie błędnie przypisuje się czasem Thomasowi Jeffersonowi, który nic takiego nie powiedział). Dziś mawiamy: „Szczęście to połączenie ciężkiej pracy i okazji”. A może na odwrót? Dziś możesz liczyć na to, że szczęśliwy los w magiczny sposób Ci pomoże. Możesz też przygotować się do tego, by los Ci sprzyjał. W tym celu skoncentruj się na robieniu właściwych rzeczy w odpowiednim czasie. Paradoksalne jest to, że szczęście zwykle nie będzie Ci wtedy potrzebne.

Dzisiejszy cytat w tłumaczeniu M. Reitera
Nie daj się unosić wyobrażeniu aż do ostateczności, lecz śpiesz z pomocą stosownie do sił swoich i potrzeby, chociażbyś szkodę ponosił w rzeczach obojętnych, byleś tego nie uważał za szkodę istotną. Jest to bowiem zła nawyczka. Ale jak starzec, który, odchodząc od wychowanka swego, żądał zwrotu bąka, chociaż pamiętał, że to bąk — tak więc i tu postąp. A gdyś wystąpił na mównicy: Człowiecze, czyś zapomniał, co to było? — Tak, ale dla nich to sprawy bardzo ważne. — Czyż dlatego i ty miałbyś być głupcem? Ja, gdziekolwiek pozostawiony, szczęśliwym byłem zawsze człowiekiem. A „szczęśliwy” — to ten, kto los szczęśliwy sam sobie przygotował. A szczęśliwy los — to dobre drgnienie duszy, dobre skłonności, dobre czyny.

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  • 22
@Majku_: @lukaszmarynczak: @PietroPawlo: Ja mam niedostrojoną duszę. Wiele lat złych nawyków, złych wyborów, braku wytrwałości, skrzywdzonych ludzi, braku zaufania do samego siebie i braku pewności siebie. A teraz coraz więcej problemów ze zdrowiem. Smutno mi i nie wiem jak to zmienić, pomimo tylu mądrości które przeczytałem i zrozumiałem, pomimo pracy którą w siebie włożyłem przez ostatnie 3 lata ()