Wpis z mikrobloga

Hejka! Odkąd urodziła mi się córka, regularnie odkładam na jej konto kasę. Docelowo tych pieniędzy nie zamierzam ruszać przynajmniej do jej osiemnastych urodzin. Martwi mnie olbrzymi inflacja dlatego tez myśle o zakupie złota. Np raz w roku po uzbieraniu konkretnej kwoty. Stad moje pytanie, gdzie najlepiej kupić złoto i w jakiej formie? Sztabki, monety? #zloto #oszczedzanie
  • 117
@Niechcemisie89: 18 lat to bardzo długi okres inwestycyjny. Pewnie jeszcze ze 2 bessy zdążą te pieniądze zobaczyć. Jeżeli nie wiesz w co inwestować na giełdzie to po prostu kup jakiegoś ETFa w stylu MSCI World. Tego typu ETFy maja za zadanie dać Ci ekspozycje na cały świat. Poczytaj sobie w internecie jak to łatwo kupić (jak akcje) przez konto maklerskie. Bardzo małe koszty prowadzenia. Zawsze jak już się poczujesz w tym
: @Niechcemisie89: No i jeżeli nie masz IKE, IKZE to polecam przez nie kupować ETFy, zwłaszcza IKE. IKZE jest ciut bardziej skomplikowane podatkowo + jest tylko jednorazowa wypłata środków i nigdy już potem nie możesz założyć go ponownie. IKE i IKZE pomagają Ci przesunąć moment rozliczenia się z zysków (podatek Belki) na sam koniec okresu inwestycyjnego - korzyść podatkowa. Limit IKE to około 16k w tym roku (zależne od średniej pensji