Wpis z mikrobloga

Robert L. Leahy - Lekarstwo na zazdrość
Moja ocena: 9,5/10

Dawno żadna książka nie zrobiła na mnie takiego wrażenia, jak ta. Autor w I części tłumaczy zjawisko zazdrości pod względem ewolucyjnym, w II co może kierować Tobą osobiście, co powoduje uczucie zazdrości w Twoim obecnym, lub poprzednich związkach, a w III podaje praktyczne rady, jak sobie radzić z bolesnymi emocjami. Wskazuje uwagę na to, że ten problem dotyczy pary, która musi się z nim mierzyć, a nie tylko jednostki, która tą zazdrość czuje.

Coś dla siebie znajdą również osoby, które są obiektem zazdrości swoich partnerów, a także ci, którzy nie mogą pogodzić się z przeszłością drugiej połówki, lub z tym, że już zostali zdradzeni.

Polecam tą książkę nie tylko tym, których ten problem w związku dotyczy, ale każdemu, bo jest to ciekawe zjawisko z psychologicznego punktu widzenia i warto się z tym zapoznać, aby nie szuflafkować osób, które cierpią z powodu tego, jak się czują.

Pozwolę sobie przytoczyć fragment książki:

Zazdrość nie musi być końcem twojego związku. Jeśli oboje wykorzystujecie ją jako okazję, by słuchać, komunikować się, wspierać, akceptować i okazywać sobie współczucie, wasz związek może obrać nowy kierunek. Możecie zbudować w ten sposób większe zaufanie, zrozumienie i zaangażowanie. Zamiast was od siebie odsunąć, zrozumienie zazdrości może wam pomóc wyleczyć się z cierpienia i lęku, który zaprowadził was w niewłaściwym kierunku. Zazdrość jest częścią ludzkiej natury, elementem bliskości, a nawet potwierdzeniem, że cenisz sobie zaangażowanie i uczciwość. Jeśli potraficie razem (...) zmienić lęk we współczucie, wasza więź może stać się silniejsza. Będzie to wymagało wiele pracy. I nie będzie łatwe. Ale jeśli będziecie współpracować, bagaż stanie się lżejszy.


#ksiazki #psychologia #zwiazki #zazdrosc #niebieskiepaski #rozowepaski
Sandrinia - Robert L. Leahy - Lekarstwo na zazdrość
Moja ocena: 9,5/10

Dawno żadn...

źródło: comment_1621429136KEOTzg7LrytnlJYJko9SA9.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
@Gumiasz: już tłumaczę. Zawiść pojawia się, gdy czujemy, że jakaś osoba lub grupa ma więcej niż my, i pragniemy tego, co mają oni. Zazdrość natomiast wiąże się z rywalizacją pomiędzy trzema lub więcej osobami o uwagę i przychylność co najmniej jednej z nich.
  • Odpowiedz
@odrzutowakuchenka: tak, pod warunkiem że z tą zawiścią nic nie robisz, to może to eskalować do takiego poziomu. Jednak gdy poprzez zawiść czujesz motywację, aby posiąść to, czego pożądasz, to jest już inna kwestia. Najczęściej ambicji.
  • Odpowiedz