Wpis z mikrobloga

Witam. Mam kilka pytań odnośnie wyjazdu. Za 2/3 tygodnie będę wyjeżdżał na wschód Niemiec.

Wiem, że można poszukać czy poczytać w necie dużo rzeczy, lecz jest to tam chaotycznie napisane i czasami wyolbrzymiane czy niepotrzebnie. A jest to mój pierwszy wyjazd w życiu i nie chce o czymś zapomnieć

Może ktoś w streszczeniu napisać, na co zwracać uwagę u agencji pracy. Jak to jest z ubezpieczeniem (urząd pracy, rejestracja w nim, własne ubezpieczenie w Polsce czy ignorowanie wszystkiego i ubezpieczenie już w Niemczech, w pracy).

Ogólnie to znalazłem ofertę pracy przez agencje, napisałem do nich, miałem rozmowę po czym "sprawdzili" mój niemiecki, mimo wymagania podstaw, mało co tam powiedziałem. Zignorowali to i powiedzieli z i tak się nadaje (co było dziwne, bo zadawali pytania po niemiecku o samochód, czy go mam lub, czy pracowałem w Polsce". Pytania były dziwne, gdy oferta na budowlankę czy maszyny budowlane. Chyba że ta rozmowa to taka "aby ją zrobić", "taki wymóg" itp?)

Dopytywałem się o nazwe firmy to odpowiedzieli, ze jest to przez agencje. Jakoś tak dziwnie odpowiedzieli czy może nie zrozumieli? Czy może agencje tak robią i nie mówią do jakiej firmy, gdy i tak wszystko Idze przez agencje pracy?

Nie dopytywałem się o umowę, bo sam nie wiem dokładnie, co jest w niej najważniejszego. Prawdopodobnie na dniach zapytam się, czy będę ją podpisywał tutaj, w Polsce, czy jak dojade.

Sam nie wiem, czy powinno być przed wyjazdem, aby nie było, że pojadę i okaże się scam.

Znacie też może jakaś aplikacje czy pomocne rzeczy na telefon, np. jakiś bardzo łatwy i podręczny słownik/translator, gdzie jak by były problemy to bym mógł się porozumieć z ludźmi/policja itp. Gdzieś kiedyś słyszałem o aplikacjach czy gadżecie, do którego się mówi i on automatycznie tlumaczy rzeczy.

I też o telefonie, czy bawić się w dodatkowe opłaty abonamentowe na międzynarodowe rozmowy, czy olać to i kupić zwykłą startówkę w niemczech, gdy tam przyjadę? Jest tam też jakaś rejestracja numeru czy jak to tam wygląda?

#niemcy #emigracja
  • 11
@CzasWyjechac: Też jeszcze dopisze bo może ktoś zna agencje pracy: Tim epart Personalservice.
Widziałem dużo złych ocen na necie, ale czy na to patrzeć?
Oferta jest na kostki brukowe i prace ziemne. Rozmyślam też bo ze słabym językiem Niemieckim moge byc strasznie wykorzystywany?
@bsl: Własnie doszukuje sie w internecie i zaczynam widzieć, lecz mają oni kilka punktów w niemczech i duzo ofert pracy, również ze zwykłej produkcji. To też moze być powod dlaczego ludzie narzekają.
A tu znalazłem oferte która daje nawet ok kase+diete, a ja z małym doświadczeniem + bardzo niskim jezykiem, mam iśc na prace gdzie w ofercie wymagaja 1 rok dośw i komunikatywny jezyk. Dlatego cos mi tu nie pasuje.
@CzasWyjechac: starter lokalny, lycamobile miała tanie dzwonienie do PL w pakietach. Żeby numer zadziałał musisz się zarejestrować online zgodnie z instrukcją na starterze.

Ubezpiecza cię pracodawca. A jak jesteś bezrobotny to krankenkasse opłacasz sam od dnia zameldowania na terenie DE, chyba że się zarejestrujesz jako bezrobotny w PL i przeniesiesz się z tym do urzędu pracy w DE. Rundfunkbeitrag też cię później ścignie. Formalności wygooglaj "emigracja do niemiec".

Google Tłumacz będzie
@BillDe: Dzięki, własnie o podobne rzeczy mi chodziło. Rozmyślam własnie jak to zrobić, bo telefon daje najwięcej możliwości. Sprawdzić jakąś ulice czy punkt agencji pracy czy inne. Łatwiej telefonem.
Ja mam nr/abonament z multimedi/plusa. A rozmyślam co zrobić gdy przyjade do niemiec i będę chciał używac internetu lub dzwonić na niemieckie numery np do koordynatora czy ludzi z agencji, ktorzy zazwyczaj mają niemieckie numery.
Bylem u siebie w punkcie odnośnie mojego
@CzasWyjechac: możesz wyrobić europejską kartę zdrowia EKUZ za darmo w oddziale NFZ. Daje ci to polskie ubezpieczenie zdrowotne chyba do 3 miesięcy na terenie UE - NFZ płaci wtedy niemcom za każde awaryjne przyjęcie do lekarza/szpitala. Oczywiście jeśli jesteś dziś ubezpieczony w NFZ. Prywatne ubezpieczenia mają kruczki, więc moim zdaniem nie warto ich wykupywać.

najlepiej mieć dwa telefony:
1) jeden najtańszy model z lombardu/komisu z abonamentem polskim, żeby mieć możliwość awaryjnego
możesz wyrobić europejską kartę zdrowia EKUZ za darmo w oddziale NFZ.


@BillDe: Znaczy, musze mieć prywatne ubezpieczenie w nfz czy? Ja nawet nie jestem zarejestrowany w urzedzie pracy i nie mam tego normalnego ubezpieczenia. Miałem problemy z jedną firma, która sama podpisala umowe ze pracowalem w x miesiacu a nie pracowalem, sami mnie wyrejestrowali i bylo uznane ze pracuje, mimo ze nie pracowalem.
Nie chce sie bawic w żadne inspekcje czy
@CzasWyjechac: NFZ jest jedynym państwowym ubezpieczycielem, zadzwoń na infolinię i wypytaj jak się ubezpieczyć (np. pracodawca, rodzina, student, dobrowolnie). Najtaniej umowę zlecenie za 40 zł z jakąś firmą podpisać i już jesteś ubezpieczony w NFZ, albo zarejestrować się w urzędzie pracy.

Poczytaj sobie, podzwoń na infolinię. https://www.lycamobile.de/pl/bundles/
Przeszukaj allegro i olx, może da się odkupić niemiecki SIM i przerejestrować.

Możesz na granicy kupić, na miejscu, zamówić gdzieś kurierem. Czytaj, czytaj, kombinuj,