Wpis z mikrobloga

Krotko o mnie - jestem inzynierem sieciowym z 8 lat expa (ccie), ktory od zawsze byl przy linuxie (RH/Centos) a ostatnio duzo siedze w chmurze od strony sieciowej (depoymenty firewalli, routerow, virtualek itp itd w Azure). Chyba zlapalo mnie wypalenie zawodowe bo znudzilo mnie ogarnianie sieci enterprise i chcialbym sprobojwac swoich sil przy jakiejs aplikacji jako devops. Znam podstawy CI/CD, Ansible, basha,gita i pythona ( w sumie troche bawilem sie w netdevops), lecz niestety nie potrafie programowac nie liczac jakis gowno aplikacji ktore pisalem dla siebie we flasku i pythonie. Czy duzo opsujacych ludzi przeszlo na devops, czy raczej na odwrot devi nauczyli sie opsowac. NIe wiem czy poswiecic sie nie zrobic transition czy jednak trawa jest bardziej zielona?
#devops
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ksos: Ja się przeniosłem w drugą strone. Po 10+ latach klepania PHP miałem już tego dość.
Jedna firma była tak c-----a, że devops nic nie umiał zrobić.
No i pomagałem chopakowi przez rok, a że dobrze mi szło, to dali mnie na devopsa.
Zmieniłem prace, i teraz siedze drugi rok jak Plaform Engineer.
Pół na pół python, CloudFormation i ogólnie AWS.
Jeżeli chodzi o sieci, jakies tam maszyny, linuxy czy
  • Odpowiedz
@lukaszzz: wcale nie czuje sie madrzejszy, wrecz przeciwnie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Dzieki za podpowiedz, tak chyba bede robil. A ile programowania musi znac devops? Czy wymagana jest umiejetnosc pisania calych aplikacji czy raczej ogaranie procesu wytwarzania wszystkiego dookola i wiedzy co mniej wiecej jest 5?
  • Odpowiedz
@ksos: devops sieciowy to tak rozlegle pojecie ze ciezko tutaj o jeden zloty standard. W sieciach enterprise to wiadomo ze znajomosc dowolnego jezyka skryptowego (python plus bash) jest musem, jquery do procesowania zapytan w bashu, znajomosc RESTowych api, nastepnie ansible, moze kubernets. Wszystko tak bardzo zalezy od technologi ktora Twoja firma uzywa, zbyt duzo tego.
Mowie z punktu widzenia osoby ktora dopiero zaczela isc w tym kierunki, automatyzujac wszystkie taski
  • Odpowiedz