Wpis z mikrobloga

Cześć,

Przeglądam sobie ofery pracy bo mysle nad emigracją.  

Znalazłem ogłoszenie do pracy w Wiedniu i widzę, że taki fragment w ogłoszeniu. 

"
▪ Wir bieten Ihnen für die Position ein marktkonformes Bruttomonatsgehalt in Höhe von mindestens
EUR 2.900,-- das dem Banken-Kollektivvertrag unterliegt welches auf Basis Ihrer Berufserfahrung
und nach konkreter Qualifikation individuell vereinbart wird.

"

Jak tłumaczyć taki zapis?  Te 2900 to mało w porównaniu do średniej płacy w Austrii, która wynosi już około 4000e.

#niemiecki #austria #niemcy #emigracja #wieden
  • 12
@cebulowy_wojownik: pierwszy link z google: https://www.jobted.at/gehalt

Uwaga, to kwota brutto. I powiem ci, że nie jest to wcale kwota pozwalająca na wysoki poziom życia w Austrii, zwłaszcza jak nie masz własnego lokum. W Austrii dla normalnych zarobków (pomijając okolice 1000 euro miesięcznie) podatki są znacznie wyższe (jak zresztą w olbrzymiej części Europy Zachodniej) niż w Polsce.
@cebulowy_wojownik: Zacznijmy od tego ze te 2900 to minimum i roczna pensja jest mnozona x14 zatem ma sens podawanie pensji w AT rocznie a nie miesiecznie zeby wykluczyc watpliwosci. Austria nie jest krajem w którym zarabia się astronomiczne kwoty i jest mniej więcej tak do czego dąży nasz obecny rząd że bogaci płacą większe podatki (procentowo) a biedniejsi symbolicznie. W efekcie dość dużo ludzi (szczególnie na zwykłych pizycjach) zarbia podobne pieniądze.
Austria nie jest krajem w którym zarabia się astronomiczne kwoty i jest mniej więcej tak do czego dąży nasz obecny rząd że bogaci płacą większe podatki (procentowo) a biedniejsi symbolicznie. W efekcie dość dużo ludzi (szczególnie na zwykłych pizycjach) zarbia podobne pieniądze.


@yale: nic dodać, nic ująć. No może jeszcze tylko to, że w Austrii pracując na samozatrudnieniu:
1. Podatki i składki wynoszą praktycznie tyle samo, co na umowie o pracę.
@paul8585: Na początku roku po raz drugi rozważałem prace na kontrakcie tym razem mogłem nawet założyć działalność w PL bo praca w 100%remote i... odrzuciłem kontrakt 75E/h (sic!) a przyjałem etat za 80k.

Kalkulator dla b2b można tu znaleźć https://svrechner.wko.at/ aby dostać realne koszta trzeba tam wpisać 2017 rok i wpisać pozycje rocznych przychodów ("Jahresumsatz"). Oprócz tego nie ma jakiś większych haczyków. Idea "zwolnienia" jest taka aby zakładając nową firmę nie
@yale: zaskoczony jestem taką przewagą Niemiec w temacie podatków działalności. Na UOP są tam grupy podatkowe i to mocno zależy od sytuacji rodzinnej, a co do działalności nie wiem. Co do odliczania kosztów, to w Polsce odliczysz dużo więcej, czasem mocno fikcyjnych kosztów. Odnośnie kwestionowania przez Finanzamt, to znam jeden taki przypadek, a jak często się zdarza - nie wiem. Być może jest tak jak z jazdą na zagranicznych blachach, że
@yale @paul8585 Przerabiałem sprawę kontraktu w 2ch firmach i żadna z nich nawet nie chciała słyszeć o B2B, (w polskim tego rozumienu jedna fakturka dla klienta co miesiac i praca w wymiarze ~168h (pełen etat)), bo taki układ ma znamiona umowy o prace i to oni dostaną po dupie (zapłata zaległych składek i odpowiedzialność karna(!) za unikanie płacenia składek socjalnych dla szefa/ów firmy). Może jak to by były jakieś małe lub wieksze,