Wpis z mikrobloga

Mirki, potrzebuję pomocy. Lodówka Samsung >10-letnia przestała nagle chłodzić i mrozić. Na wyświetlaczu temperatury z wnętrza pokazywane są raczej prawidłowo (aktualnie 16 stopni). Z niepokojących rzeczy - przestała buczeć, jakby jakiś silnik agregat czy inne coś nie mogło ruszyć.
Czy jest sens dzwonić po Pana Staszka złotą rączkę, czy weźmie stówę i i tak każe kupić nową?
Jakieś pomysły co mogło paść i jak ewentualnie to naprawić?

#majsterkujzwykopem #pytanie #pytaniedoeksperta #lodowki #agd #majsterkowanie #naprawa
  • 6
Próbowałem wyłączyć od prądu na jakiś czas, klikałem wszystko na wyświetlaczu próbując ustawić chłodzenie na pełną #!$%@?, oczywiście bez skutku, nie wiem jakie są następne kroki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@krzysio_misio: zapewne albo padł kompresor (to jest jeszcze do wymienienia, plus napełnianie od nowa czynnikiem chłodniczym), albo coś się rozszczelniło i cały czynnik uciekł i kompresor "chodzi luzem" i dlatego buczy grzeje się i nie chłodzi. Wtedy gorzej - bo szukanie dziury w całym to przewalone, a większość współczesnych lodówek z bocznymi wymiennikami (czyli bez "kratki z tyłu") jest nierozbieralna/nienaprawialna w tym temacie
@hrumque: na elektrodzie koleszka miał chyba to samo, i diagnoza była taka jak Twoja (rozszczelnienie). Skoro zdania ekspertów nie są podzielone to chyba czas wybrać się na zakupy ¯\_(ツ)_/¯
dziękuję Mirku, a innych Mirków jeśli mają inne zdanie zapraszam do komentowania, nową lodówkę zamawiam dopiero w niedzielę, do tego czasu mogę się poznęcać nad starą
@krzysio_misio: miałem podobnie. Trzy razy wymieniał mi kompresor, dobijał czynnik, aż wziąłem innego, który sprawdził szczelność i gdzieś byla dziura. Dalej nie naprawiłem. Nie wiem jak jest u Ciebie, ale jak nie chodzi kompresor to moze wystarczy wymiana.