Wpis z mikrobloga

Smart home możesz mieć z wyższej półki bez łączenia z zewnętrznymi serwerami, robione przez profesjonalistów z odpowiednimi zabezpieczeniami.


@Mmmkurla: Widać mamy tutaj entuzjastę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kiedyś pracowałem w takiej firmie i robiłem urządzenia tego typu, jako profesjonalista i nie miałem żadnych zabezpieczeń - jeżeli ktoś patrzył w ten sam kod to był to mój nie do końca normalny kolega. O tym czy dane urządzenie było
@McRancor: da się zrobić taki dom na zamówienie, w 99% bezpieczny? o co pytam: czy są szyte na zamówienie w #!$%@? uber bezpieczne systemy bez podłączania do sieci?
@Hjuman: Oczywiście - na przełącznikach mechanicznych. Jeżeli coś jest podpięte do sieci to nie jest i nie będzie bezpieczne, bo zwyczajnie nie może być. Musi być stale aktualizowane i wspierane, do tego produkowane masowo.

Dobry inżynier może zrobić bezpieczny system, ale jak potrafi robić takie rzeczy to zwykle ma już robotę i nie bardzo będzie mu się chciało szukać fuch tego typu, bo to jest problem później. Za dwa lata się
@McRancor: Niestety dużo z tym jest zabawy, nawet jeśli skorzysta się z rozwiązań jakiejś porządnej firmy które są znaczenie droższe od chińskich smart rozwiązań to nie wiadomo jak to będzie wyglądać za parę lat.
Bezpiecznie jest mieć otwarty sprzęt żeby w razie czego można było ustawić urządzenie samemu ale to też może mieć swoje konsekwencje ;)
Wychodzę też z założenia że smarthome nie powinien być wystawiony bezpośrednio na świat, lepiej jest
@komentator_2020: bo automatyka rezydencjalna to zupełnie inny poziom niż te bzdety sterowane głosowo. Alexa czy Google są opcjonalnie i ekstremalnie rzadko integrowane w porządnych instalacjach Smart home. To jeszcze przez wiele lat nie będzie temat dla przeciętnego Kowalskiego (a najpewniej nigdy), bo cena samej automatyki to często więcej niż ludzie płacą za cały dom z działką.
Np. zostawiłeś włączone żelazko, czujnik ruchu wychywca, że nikogo nie ma w pokoju, a na podstawie lokalizacji komórki, że wszyscy domownicy wyszli, to system odcina prąd od żelazka.


@yorar: no doskonale, tylko moje żelazko ma low-tech czujnik przechyłu i jak się nie rusza przez kilka minut to się po prostu wyłącza, bez komórek, czujników ruchu i komputerów. Straty producenta oszacowano na 5 zł.
problem robi się jak musisz mimo wszystko znać technologię. Pamiętam x lat temu jak laska od klienta opisywała nam wymagania portalu i co chwila było że ma działać "tak jak na Facebooku". Więc musieliśmy komisyjnie utworzyć konto testowe bo nikt z zespołu nie chciał na tym gównie podawać swoich danych. ¯\(ツ)/¯


@hitherto: I jak ujęliście "tak jak na Facebooku" w kryteria akceptowalności? ( ͡º ͜ʖ͡º)
Mam do sieci podłączone: drukarkę (średnio przydatne, po co mam drukować będąc poza domem), TV, radio WiFi (super sprawa, mogę słuchać stacji internetowych bez komputera czy smartfona)
Mam też lampę (mogę ją włączyć smartfonem, kompletnie nieprzydatna funkcja - prawie z niej nie korzystam) i zastanawia mnie czemu ona tygodniowo przesyła po 35 MB danych.
Pobierz marek_g - Mam do sieci podłączone: drukarkę (średnio przydatne, po co mam drukować bę...
źródło: comment_1620918704adrtnyOay2M6JHSNdYrROX.jpg
@MaC1u5: Ciężko o bezpieczny sprzęt - zobacz jaki cyrk jest z esp32. Ludzie na tym budują smart home nie zdając sobie sprawy z tego że nikt do końca nie wie jak to urządzenie działa i co robi z danymi które dostaje.

Na dzień dzisiejszy nie znam w pełni bezpiecznej platformy podpiętej do sieci. Przy czym backdoory od dawna już mogą być chowane w sprzęcie. Mam kolegę który siedzi w bezpieczeństwie i
średnio przydatne, po co mam drukować będąc poza domem


@marek_g: Alternatywnie można stać nad drukarką z laptopem podpiętym kablem, coraz częściej przez przejściówkę USB-C.

radio WiFi (super sprawa, mogę słuchać stacji internetowych bez komputera czy smartfona)


@marek_g: Sporo osób nawet tutaj bawi się Raspberry, Minixami, Nucami. To jest dosłownie komputer czy smartfon, tylko bez możliwości sensownej korekcji audio i postawienia innych usług. Gadżet.

i zastanawia mnie czemu ona tygodniowo przesyła
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rrobot: Strasznie głupie myślenie o sprzęcie i sieci komputerowej. Choć w sumie nie ma się co dziwić jak to zdanie programisty który często nie wie jak to wszystko działa.

Sterowanie domem można bez problemu ogarnąć bezpiecznie i wygodnie bez strachu jeśli choć trochę ktoś się zna. Wystawianie do Internetu czegoś z domu wcale nie musi oznaczać otwartego dostępu do tego.

Jedynie zgadzam się co do tych mikrofonów w trybie ciągłego nasłuchu
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@McRancor: Co ty za głupoty piszesz. Bez problemu da się zabezpieczyć smarthome przed dostępem z internetu. Wystarczy, że wydzielisz im sieć która nie ma dostępu do Internetu.
Oczywiście, że punktem wejścia zawsze może być twoja lokalna brama/router/firewall ale to już inna kwestia i tu problem istnieje nawet BEZ urządzeń IoT.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@McRancor: To słucham o innej metodzie dostępu do sprzętu na zigbee czy ble którego komunikacją lokalną zajmuje się kontroler wpięty na kablu do tak wydzielonej sieci
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rrobot: czy ktoś tutaj korzysta może z polskiego systemu Grenton? Chętnie poznałbym jakieś profesjonalne opinie, bo mam w planach jego instalacje :)
@pilak: dla mnie każdy system scentralizowany jest zbyt ryzykowny, pada jeden moduł i dupa, tyle było z inteligentnego domu. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb i możliwości finansowych, a trzeba przyznać że Grenton jest naprawdę dobrze wyceniony.