Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Pangia: bo silnik diesla sam w sobie nazywa się "wysokoprężny" i musi być większe ciśnienie oleju bo np. w cylindrach nie było by odpowiedniego smarowania. Do tego na walki rozrządu, wał korbowy i całą resztę działają o wiele większe siły niz w benzyniakach, przez co film olejowy mógłby zostać zerwany. Większe ciśnienie i szybszy obieg temu zapobiega.
@bruhh: no w sumie racja, jakoś nie powiązałem jednego z drugim
bo tak się zastanawiałem że może silniki diesla na ogół robią dużo większe przebiegi właśnie dlatego że są z mocniejszych materiałów i mają lepsze smarowanie, ale nie wiem czy to można tak uprościć
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Pangia: diesle robią większe przebiegi bo ich praca w pewnym zakresie obrotów jest bardziej stabilna niz w silnikach benzynowych. Do tego dochodzi oczywiście fakt, że diesle z reguły są wykonane z "grubszych" komponentów ale za to muszą wytrzymywać o wiele większe ciśnienie w cylindrach i jak już wspomniałem, o wiele większe siły działają na cały układ napędowy. Diesle oddają też mniej ciepła niż benzyny, mają większą sprawność co przekłada się też