Wpis z mikrobloga

Pod ostatnim postem związanym z fakturami w USD (bez VATu) wywiązała się dyskusja na temat wymogu dotyczącego posiadania firmowego konta walutowego, na które przychodzą pieniądze z faktury. Do teraz byłem przekonany, że konto firmowe jest wymagane, w szczególności gdy kwota przekracza 15k PLN. Zakładając, że faktura opiewa na ekwiwalent >15k PLN netto (VAT np) mogę na fakturze podać prywatne konto walutowe (np. Revoluta lub cokolwiek w polskim banku)?

Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, musi nastąpić za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w przypadku, gdy:

jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji


#b2b #faktura #jdg #programista15k #usd #kontowalutowe
  • 9
@pon178: Też nie mam zarejestrowanego konta firmowego (chociaż mam) ani walutowego.
To ten kto mi płaci musi sprawdzać czy konto jest na białej liście. Ale nasze prawo zagranicznych firm nie obejmuje z tego co wiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)