Wpis z mikrobloga

Dzisiaj rozmawiałem z braćmi Polakami ze #slask i zdążyłem się dowiedzieć, że:

* jestem bolagiem z bolzgi, brudnym polaczkiem, robagiem

* Polska okupuje Śląsk, ale prędzej czy później wróci on do macierzy (lol)

* przed wojną Śląsk wytwarzał 95% polskiego PKB (megalul)

* powstania na Śląsku wywołała Polska, a Ślązacy rękami i nogami bronili się przed przyłączeniem do RP

To takie najlepsze hottejki. Zdrówk ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#twardoch #bekazpodludzi
  • 33
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

* przed wojną Śląsk wytwarzał 95% polskiego PKB (megalul)

* powstania na Śląsku wywołała Polska, a Ślązacy rękami i nogami bronili się przed przyłączeniem do RP


@marcelus: Jako, że te dwa "cytaty" to manipulacja moich wypowiedzi, to mimo, iż nie zostałem zawołany pragnę sprostować.

1. Napisałem, że po przyłączeniu Województwa Śląskiego do II RP, czyli tuż po utworzeniu państwa i wojnie polsko-bolszewickiej, a nie "przed wojną", Śląsk wytwarzał początkowo 75% PKB państwa. Wcześniej błędnie podałem 95%, co poprawiłem. Oboje z OP-em zgodziliśmy się, że wartość tę należy zweryfikować (OP sugerował maks. 10-20%), bo nie mogę znaleźć źródła, a wartość pisałem
  • Odpowiedz
@Tytanowy: Kolego, w którym momencie z tobą zmieniłem temat. Przecież odnoszę się do wszystkiego co piszesz.

Tylko kwestia 95% PKB odnosiła się w tym wpisie do ciebie, pisałem to zanim przyznałeś że popełniłeś błąd. Co zresztą zrobiłeś godzinę temu, a mój wpis jest sprzed dwóch godzin.

Pisząc o powstaniach miałem na myśli kogoś innego. A zresztą nawet ty uszczegółowiłeś do III powstania godzinę temu, a ten wpis jest sprzed dwóch
  • Odpowiedz
Tylko kwestia 95% PKB odnosiła się w tym wpisie do ciebie, pisałem to zanim przyznałeś że popełniłeś błąd. Co zresztą zrobiłeś godzinę temu, a mój wpis jest sprzed dwóch godzin.


@marcelus: Mea culpa, mam tyle powiadomień, że moja przeglądarka sugerowała błędną chronologię.

Pisząc o powstaniach miałem na myśli kogoś innego. A zresztą nawet ty uszczegółowiłeś do III powstania godzinę temu, a ten wpis jest sprzed dwóch
  • Odpowiedz
Napisałem, że co najmniej III Powstanie Śląskie zostało zorganizowane przez Polskę, a nie było oddolną inicjatywą, którą Polska tylko wsparła


@Tytanowy: Gwoli ścisłości dodam, że nie zgadzam się z tym stwierdzeniem, powstanie było inicjatywą wychodzącą ze Śląska, wspartą wydatnie przez wywiad i wojsko polskie. Bardziej niż pozostałe, co wynika z naturalnego biegu spraw.
  • Odpowiedz
@marcelus: Nie ma tam nic co uprawniałoby cię do tego co napisałeś na górze. W drugim komentarzu odnosił się do stanu teraźniejszego, a tutaj pisał tobie o Ślązakach, którzy chcieli przyłączenia do Polski.
  • Odpowiedz
@marcelus: Przypadkiem natrafiłem na artykuł zawierający liczby, które podejrzewam, że miałem na myśli.

"Już niecały rok później, 15 czerwca 1922 r., kiedy formalnie włączono tę część Górnego Śląska do Rzeczypospolitej, natychmiast wzrosła wartość polskiego majątku przemysłowego: z 97 mln zł do ponad 275 mln zł. Był to prawie trzykrotny przyrost potencjału przemysłowego w czasach, kiedy o znaczeniu gospodarczym państw decydował właśnie wielki przemysł. O tyle samo wzrósł PKB."
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/2116695,1,wygrali-100-lat-temu-rozgorzalo-iii-powstanie-slaskie.read
Brak
  • Odpowiedz
Już niecały rok później, 15 czerwca 1922 r., kiedy formalnie włączono tę część Górnego Śląska do Rzeczypospolitej, natychmiast wzrosła wartość polskiego majątku przemysłowego: z 97 mln zł do ponad 275 mln zł. Był to prawie trzykrotny przyrost potencjału przemysłowego w czasach, kiedy o znaczeniu gospodarczym państw decydował właśnie wielki przemysł. O tyle samo wzrósł PKB


@Tytanowy: ciężko się odnieść do tych danych, ponieważ brak przypisu. Wątpliwości budzi zrównanie przez autora
  • Odpowiedz
@marcelus: Nie twierdzę już, że to PKB, bo to faktycznie nie to samo. O przemyśle ziem polskich pisałem o tym wcześniej, nie chodziło tylko o zniszczenia m.in. Rosjanie "ewakuowali" cały Łódzki przemysł na wschód. Ale przyczyny są bez znaczenia - Polska potrzebowała przemysłu Górnego Śląska "na g---t" co było moim punktem wyjścia jeżeli dobrze pamiętam.
  • Odpowiedz
  • 0
@Tytanowy nie to było punktem wyjścia, napisałeś:

Górny Śląsk na przełomie XIX i XX w. był jednym z najbogatszych regionów w całej Europie. Po przyłączeniu Autonomicznego Województwa Śląskiego stanowił on 95% PKB IIRP. Myślisz, że nie poradziłby sobie bez PRL-owskich inwestycji dla których zjechało na Śląsk setki tysięcy ludzi z całej Polski?


Z tej wypowiedzi wynika że ty chyba na serio myślałeś że Śląsk górny wytwarzał 95% II RP przez cały
  • Odpowiedz
Ok. nie było punktem wyjścia, ale wcale tak nie wynika zwłaszcza, że napisałem niżej:

"Napisałem, że po przyłączeniu Województwa Śląskiego do II RP, czyli tuż po utworzeniu państwa i wojnie polsko-bolszewickiej, a nie "przed wojną","
  • Odpowiedz