Wpis z mikrobloga

Tak czysto teoretycznie - załóżmy że ktoś nakopał dawno temu jakąś potężną liczbę doge, np. z pół miliona (a byli tu tacy). Teraz chciałby legalnie sprzedać wszystko po obecnym kursie - nagle na konto szaraka zarabiającego 3k netto wjeżdża ponad 700 tysięcy PLN czy tam równowartość w innej walucie. Co się dzieje dalej? Skarbówka grzecznie pyta skąd taki hajs czy od razu z rana wchodzi z drzwiami uzbrojony oddział kominiarzy? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zakładając że dowala się "jedynie" skarbówka - jak udowodnić, że to nie żadne pranie pieniędzy, tylko wykopana w 2013 roku memwaluta? Myślicie, że wystarczyłby plik portfela z transakcjami z tamtych czasów?

#dogecoin #kryptowaluty #skarbowka #przemysleniazdupy
  • 16
nie wyplacisz bez egzaminu z blokczajna


@Cryptonerd_io: nie rozumiem, możesz wyjaśnić?

@team1212: czy tobie naprawdę się wydaje, że tak z dupy może ci wpłynąć na konto 700 koła, za rok zapłacisz od tego 19% podatku i nawet nikt o nic nie zapyta? xD
Wypłacasz składasz PIT płacisz 19% opisujesz Skad miales i ze trzymałeś ja na wirtualnym portfelu od roku 2014 kody to nie bylo obowiązku wpisywania w PIT posiadania krypto, prawo nie dziala wstecz. Lepiej zaplac 19 bo przy takiej kwocie na koncie bank poinformuje ze taka masz i w razie co dostaniesz 75% podatku jako kara za nie ujawnione dochody
@Drogomir danina solidarnościowa jest dopiero powyżej miliona złotych (razem z przychodami z pracy), o ile się nie mylę - poniżej powinno być normalnie 19% i faktycznie lepiej lepiej mieć to udokumentowane tak bardzo, na ile możliwe
Wypłacasz składasz PIT płacisz 19% opisujesz Skad miales i ze trzymałeś ja na wirtualnym portfelu od roku 2014 kody to nie bylo obowiązku wpisywania w PIT posiadania krypto, prawo nie dziala wstecz


@marek321: czekaj czekaj, chcesz powiedzieć, że składając PIT musisz wpisywać sam fakt posiadania kryptowaluty? Niby w jaki sposób?
Jak pisałem, powyższe pytanie było czysto teoretyczne, ale osobiście mam jeszcze kilka setek piesełów z dawnego kopania - wg ciebie powinienem
@marek321: jeśli piszesz do mnie - nie kupiłem tylko kopałem, moja hipotetyczna sytuacja z 0,5 mln doge też dotyczy kopania. W linku, który wrzuciłeś, jest mowa o konieczności wykazania zakupu kryptowaluty, a nie, jak napisałeś wcześniej, jej posiadania. Zresztą ten zakup wpisujesz do PIT-u przede wszystkim dla siebie, bo jak tego nie zrobisz, to przy sprzedaży cię skroją na 19% od całości zamiast od różnicy sprzedaż-kupno.