Wpis z mikrobloga

818 + 1 = 819

Tytuł: Grona Gniewu
Autor: John Steinbeck
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★★★

To jest jedna z tych książek które mogłyby się nigdy nie kończyć. Wybitne dzieło wybitnego autora. Porządna lekcja historii i człowieczeństwa. Niesamowicie autentyczna historia z autentycznymi, prostymi ludźmi którzy próbują przetrwać w parszywych czasach, pokazująca zawiść i chciwość niektórych ludzi, ciemną stronę kapitalizmu oraz pokazująca zachowania niektórych ludzi w obliczu tak trudnych sytuacji. Swoisty ukłon w stronę matek które biorą ciężar rodziny na swoje barki, w rodzinie w której każdy ma swoją rolę oraz swoje miejsce. Arcydzieło które polecam przeczytać każdemu, na prawdę warto.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem
shakerti1 - 818 + 1 = 819

Tytuł: Grona Gniewu
Autor: John Steinbeck
Gatunek: literat...

źródło: comment_1619857845oN4XbwPBCx3jWnxG0cyLBk.jpg

Pobierz
  • 14
@shakerti1: Wspaniała jest ta książka. Całkowicie zgadzam się z opisem. To w jaki sposób Steinbeck potrafił ze zwykłych prostych ludzi uczynić bohaterów, jednocześnie nie otaczając ich niepotrzebnym patosem jest ewenementem w historii literatury. Lekkość z jaką Steinbeck pisał i trudne tematy w niej poruszane powodują, że chciałbym aby ta książka stała się w Polsce lekturą, ale to tylko moje marzenie.( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ważne kwestie polityczne poruszane
@shakerti1: #niepopularnaopinia ta książka to manifest socjalistyczny
Cytując podany przeze mnie w zdjęciu fragment

gdy własność gromadzi się w zbyt nielicznych rękach, musi być im odebrana

I w tym duchu jest poprowadzona narracja w całej powieści. Właściciele małych ziemii zadłużyli się, nie spłacali kredytów, a krwiożercze banki ich tych ziemii pozbawili. Wiele osób postanowiło wyemigrować do innego stanu w poszukiwaniu pracy. (W międzyczasie kupcy ich dobytku lub handlarze samochodów krwiożerczo starali
inomoe - @shakerti1: #niepopularnaopinia ta książka to manifest socjalistyczny
Cytuj...

źródło: comment_1619878598IjFTNaifMIGxtNM12dzvvh.jpg

Pobierz
@inomoe: Steinbeck wyraźnie twierdził, że nie był socjalistą. Z tego co pamiętam to jego siostra była i Steinbeck przez pewien czas chodził razem z nią na zgromadzenia partyjne, ale nie zmienił swoich przekonań i do końca był typowym amerykańskim wolnościowcem-demokratą. Po prostu zżył się z klasą robotniczą, dobrze ją znał z życia prywatnego i irytował go jej wyzysk. Co ciekawe, po wielkim sukcesie „Gron gniewu” Steinbeck przez długi czas otrzymywał groźby
@Wypok2: dzięki, że dodałeś tę informację dot. jego życiorysu. Ale mimo wszystko, niektóre zdania w książce są naprawdę jednoznaczne, więc te oskarżenia, że "jest komuchem" nie są bezpodstawne (oczywiście dla osób nie zaznajomionych z jego biografią)
@inomoe zupełnie mi to do głowy nie przyszło! Widoczne dla mnie było od razu, że Steinbeck nie reprezentuje takich poglądów! Ja ogólnie dużo się na polityce nie znam ale nigdy bym nie powiedział, że był socjalistą, fascynujące! Dzięki, szefie!