Wpis z mikrobloga

właśnie odmówiono nam sprzedaży #piwo bezalkoholowego w #lidl z powodu odmowy okazania dowodu


anyway, pamiętam, że wykopki się burzyły w tej sprawie, wiem, że to nielegalne. ale co robić w takiej sytuacji? czytam, żeby wzywać #policja. pewnie by nie zdążyła przyjechać do zamknięcia i obawiam się, że w ogóle olaliby temat.
czy ktokolwiek z was, mirki, to zrobił? czy policja przyjechała i jaka była reakcja? może składaliście gdzieś jakieś skargi?
co z tego że wiem, że mam prawo kupić sobie takie piwo, skoro nie można go wyegzekwować?
po prostu ciekawi mnie czy komukolwiek się udało osiągnąć tę sprzedaż
  • 33
@lenythenub

Zgodnie z art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2016 r. poz. 487, ze zm.) „napojem alkoholowym w rozumieniu niniejszej ustawy jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5% objętościowych alkoholu.” Z uwagi na powyższe, piwo bezalkoholowe (o zawartości nieprzekraczającej 0,5% alkoholu) nie jest napojem alkoholowym w rozumieniu ww. ustawy.
@noelo_cohelo dobrze, rozumiem zasadność tego przepisu. Chciałbym natomiast dowiedzieć jak potoczyło się sytuacja. Próbowaliście uswiadomic sprzedawcę, ze bezpodstawnie prosi o dowód osobisty? Pijecie tego browara, czy siedzicie w końcu o suchym pysku? Może to tylko mój #!$%@? punkt widzenia, ale jeśli miałbym ochotę na browara o 23, nawet jeśli miałby być to slepak, to pokazałbym typowi dowód, i niech pali gume. Chwilówki na mnie nie weźmie
@mit-nick właśnie czytałam o tym, ale ciekawi mnie, co bagiety wołomińskie zrobią, bo nie chcę się wygłupić ( ͡° ʖ̯ ͡°)
a też wydaje mi się to trochę błahym powodem do wzywania ich.. bo ktoś nie chce mi sprzedać piwka.
ale poczułabym się zachęcona wiedząc że ktoś tak zrobił i uzyskał pożądany efekt.
a poza tym czy policja nie sprawdzi mojej tożsamości i tym samym plan nie runie?
a poza tym czy policja nie sprawdzi mojej tożsamości i tym samym plan nie runie?


@noelo_cohelo: powinna i bedzie probowala, wychodzi na to zes gówniara xd no bo czego się obawiasz :) daj jakiemuś Mietkowi pod biedrą i ci kupi tego Kustosza xd
ale produkt mający w nazwie piwo czy wino podlega pod tę pod ustawę.


@lamalamie:
Nie podlega pod tę ustawę. Ustawa precyzyjnie definiuje napój alkoholowy i nie jest to definicja wskazująca na słowa kluczowe w nazwie.
Po prostu lidl jest za leniwy żeby zmieniać system, który woła o dowód za każdym razem gdy w nazwie produktu znajduje się słowo kluczowe, a zasłaniają się prawem UE, czy "interesem społecznym".
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@noelo_cohelo: takimi sprawami zajmuje się policja. Jeżeli jest wolny patrol to przyjedzie i wytłumaczy że mają wam sprzedać. W przeciwnym razie sprzedawca dostanie mandat. Jeżeli nie będzie wolnego patrolu to idź z koleżanką na jakąkolwiek jednostkę i złóż zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia i czekaj na info o ukaraniu/pouczeniu kasjera
ale produkt mający w nazwie piwo czy wino podlega pod tę pod ustawę.


@lamalamie: Oczywiście że NIE podlega o czym mowa jest w art 46 ust 1

Piwo to piwo nawet jak ma 0 %


@Jeffrey_M: Piszesz tak bo tak jest czy ci się WYDAJE że tak jest. Jeżeli jest tak naprawdę to przytocz podstawe prawną któa o tym stanowi

w rozumieniu prawa - napojem alkoholowym - mówi ekspert. -