Wpis z mikrobloga

Koledzy spawacze, potrzebuje wyrobić certyfikaty spawalnicze, najprawdopodobniej będą to TUV bo te najłatwiej ogarnąć w Polsce. Metoda spawania: TIG, standardowo stał czarna i nierdzewka. (Rury) A teraz pytanie do was, jakie zakresy tj średnica i grubość ścianek będzie najbardziej uniwersalna do tych dwóch certyfikatów żeby się załapać do pracy za granicą, w szczególności w Holandii? Wiem ze nie ma czegoś takiego jak papiery na wszystko i ze wyrabia się je już bezpośrednio pod wykonywana prace ale nikt, żadne biuro pośrednictwa nie chce nawet ze mną rozmawiac bo nie mam ważnych papierów spawalniczych. Prosze o pomoc. #pracbaza #praca #spawanie #pracaspawaczamnieprzeistacza #tig #emigracja #emigrujzwykopem
  • 25
@tylkoocosspytam Zależy czy spożywka czy konstrukcję stalowe. Jak konstrukcję to czy kotły czy budowlanka. Uprawnienia na rury działają w ten sposób że np. jak wykonasz próbkę o średnicy 100 to masz certyfikat od 50mm w górę. W przypadku grubości jest tak samo: od połowy grubości. Maksymalną dopuszczalna grubość ścianki to zalezy: jak zrobisz ścianke 12mm to masz od 3 mm do nieskończoności. Jak ścianka będzie chudsza niż 12mm to grubość masz w
@shroon: Pracowałem w stoczniach w Polsce i za granica. Niekoniecznie muszę iść na stocznie mogą być konstrukcje detale czy prefabrykacja rurociągów. Nie chce iść na instalacje i w ciężkie warunki
@Darknes17: Ja jak pisze ze mam UDT to mi piszą żebym TUV albo DNV zrobił. To nie mój wymysł tylko agencji pracy do których się odzywam. To dlamnie żadna przyjemnosc wydać pieniądze na papiery. Potrzebuje jakichkolwiek na start reszta się ogarnie pod konkretna prace.
@tylkoocosspytam: Przyjmowanie spawaczy z aktualnymi certyfikatami jest trochę problematyczne. Przyjdzie do mnie spawacz, który 20 lat jechał np 16Mo3 na kotłach czyli wiem, że umie to robić, ale akurat mi się przyda ktoś z FM5. Więc przyjmę takiego jegomościa do pracy (oczywiście jak pospawa przy mnie próbkę) i potem certyfikat sam mu wyrobie pod te metody, które mi w papierach będą potrzebne. W Holandii w Rotterdamie niedługo ma ruszyć budowa kotła,
@shroon: Spoko ale chciałbym umowe holenderska i chce się przeprowadzić tam a nie być oddelegowanym do pracy z polski. Już byłem w Holandii z polskiego pośrednika i na polskiej umówię i nigdy więcej tak nie chce jechać.
@tylkoocosspytam Zależy co chcesz spawac. Wszystko zależy od materiału dodatkowego do spawania ( od fm1 ). Jeżeli chodzi o zakres spawania, najlepiej próbkę zrobić na rurze w pozycji hl045 ( daje Ci największy zakres pozycji w jakich możesz spawac). Możesz spróbować zrobić 2 próbki, np na grubości 4 ( zakres masz od 2 do 8) A druga próbkę np na 12,5 ( zakres do nieskończoności od 3). Od razu masz uprawnienia na
@lukwac: Czyli 4 certyfikaty bym musiał zrobić na czarna i nierdzewkę łącznie. To dla mnie za drogo. Muszę mieć najwyżej dwa wiec chyba wybiorę grubsze ścianki czarnej i cienkie nierdzewki
@tylkoocosspytam
Nigdy nie pracowałem z nierdzewka, więc się nie wypowiem. Jeżeli chodzi o rury musiałbym doczytac, bo jakbyś zrobił próbkę na dn50(60,3) i grubość 12,5, wtedy masz zakres średnicy rury od 30,15 do nieskończoności, A możesz spawac od 3 do nieskończoności blachy i rury. Dodatkowo masz uprawnien8a na spawanie wielosciegowe. Na kontraktach i tak będzie będą wymagałi od Ciebie by zrobić próbkę na średnicy i grubości na jakiej docelowo będziesz spawal. Wiesz,
@tylkoocosspytam: za drogo? koszt wydania certu z TUV to 300zł za sztukę. Cztery certy to 1200zł i ile będziesz musiał (godzin) spawać w Holandii, żeby to odrobić? ( ͡º ͜ʖ͡º)
Ta praca w Rotterdamie to nie pośrednik, tylko masz umowe normalnie z firmą w PL, która Cię oddelegowuje na UoP do NL
@shroon: No Ty płacisz za sam certyfikat, egzamin i próbki organizujecie na własna rękę. Jak idziesz sam to Ci musza dać próbkę, spawarkę, czas na spawalni i człowieka do obsługi. A to są koszta
@shroon: No i dlatego chce zrobić dwa takie najpopularniejsze bo bez tego nie pojadę a wydawać dużo pieniędzy na certyfikaty które mi nie będą potrzebne nie chce. Kumplowi który jedzi regularnie potrzebne papiery wyrabia firma jak jakichś nie ma. Ale on jest ich sprawdzonym pracownikiem a ja noname z niczym