Wpis z mikrobloga

Ostatnio pod moim komentarzem o pizzy część osób obrzucała się gównem - dosłownie. Tematem przewodnim jak zwykle były czasy wyrastania i dojrzewania ciasta do pizzy. Niestety niektórych możliwości poznawcze przerastają i nie są wstanie pojąć, że 30min wyrastania ciasta to nie jest ani dobra ani włoska pizza.

Istnieje stowarzyszenie AVPN, które stara się zachować tradycję robienia pizzy Neapoletany, bo to w Neapolu, w 1870 roku otworzono prawdopodobnie pierwszą pizzerię na świecie. Serwowano najpierw pizzę Marinarę, która miała sos pomidorowy, czosnek i zioła. Gościem pizzerii została Królowa Małgorzata i to na jej cześć nazwano pizzę Margherita. Symbolizowała ona kolorami flagę Włoch.

Stowarzyszenie AVPN posiada obszerny plik, w którym opisany jest sposób przyrządzania pizzy Neapoletańskiej wg "dyscyplinarki". Opisane jest wszystko. I nie jest to wymysł, to przepis przekazywany z pokolenia na pokolenie. Nie bez powodu Pizza Neapoletana jest wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
Opisane jest nawet ile pH powinna mieć woda XD Albo, że kulka 280g dla pizzy 28-35cm. Wysokość środka pizzy to 0,25cm (+/- 10%), brzegi 1-2cm.
Kurde, tam jest podane nawet ile Mozzarelli trzeba użyć XD (80-100g).
Czy jest mowa o wyrastaniu? Tak. 24h wyrastania, 0,3g drożdży świeżych, mąka o sile 290-310W. Przy 8h wyrastania na 1L wody i 1,7kg mąki 3g drożdży.
I pamiętajcie, że kiedyś nie mieli lodówek! Dlatego dyscyplinarka AVPN to przepis na czystego klasyka z Neapolu.
Dzisiaj nie jeździmy bryczkami tylko samochodami, dlatego wykorzystujmy lodówkę do dojrzewania ciasta, trzymajmy je tam nawet 3 dni, by poprawić walory smakowe i wygląd placuszka (i lekkość ciasta)!

#pizza #ciekawostki #bojowkapiekarska
GastroAndrzej - Ostatnio pod moim komentarzem o pizzy część osób obrzucała się gównem...

źródło: comment_1619641255VnNQdjqk9emhhEhbQ42ygv.jpg

Pobierz
  • 5
@GastroAndrzej piękne są twoje pizze. Testowałem kiedyś u siebie ciasto po 24h tk, 48 i 72. Najbardziej smakowała mi po 2 dniach w lodówce. Po 3 dniach miałem wrażenie (nie wiem jak to opisać) drożdże się 'popsuły'/sfermentowały.
Za często otwierana lodówka? Za wysoka temperatura w lodówce?
Opisane jest nawet ile pH powinna mieć woda XD Albo, że kulka 280g dla pizzy 28-35cm. Wysokość środka pizzy to 0,25cm (+/- 10%), brzegi 1-2cm.

Kurde, tam jest podane nawet ile Mozzarelli trzeba użyć XD (80-100g)


@GastroAndrzej: to Neapolitańczycy byli aż taak zaawansowani technicznie, że to wszystko obliczali? Niby biedota, a takich inżynierów mają ( ͡° ͜ʖ ͡°) Czy po prostu jak zwykle jest przerost nad treścią