Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 90
@Drakii: i żeby socjalista mógł je okradać.
Ano i tak: bywają też potrzebne jako mięso armatnie, ofiary i sprawcy ludobójstw czy bywalcy więzień. Potomstwo jest tak wszechstronne, jak szwajcarski scyzoryk.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 20
@CamusVevo: ruch polityczny uważający, że kapitalizm jest zły, jednak nie potrafiący zaproponować niczego lepszego i uciekający się do redystrybucji dóbr (zabawa w Robin Hooda) i uspołecznieniu środków produkcji (co sprawia, że nikt nie czuje się za nie odpowiedzialny).
  • Odpowiedz
@WhyTryHarder: pozwolę sobie ominąć twoje urojenia i skupię się tylko na tym co jest prawdą w tym co napisałeś czyli "uspołecznieniu środków produkcji"; czy w Polsce mamy jakąkolwiek partię która chce oddać środki produkcji w ręce robotników?
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 11
@CamusVevo: na uspołecznieniu środków produkcji się nie kończy, więc redystrybucja nie jest moim urojeniem.
Tak, mamy PiS pompujący pieniądze w wielkie państwowe przedsiębiorstwa, co nijak ma się do konkurencji, wolnego rynku etc.
Przedsiębiorstwa państwowe są zaś formalnie własnością suwerena, czyli narodu.
  • Odpowiedz
@WhyTryHarder:

na uspołecznieniu środków produkcji się nie kończy, więc redystrybucja nie jest moim urojeniem.

Ale jak ktoś nawet nie zaczął i nie proponuję uspołeczniania, najbardziej podstawowego warunku socjalizmu to czemu nazywasz ich socjalistami...

Przedsiębiorstwa państwowe są zaś formalnie własnością suwerena, czyli narodu.

Do narodu to się odnosi faszyzm a nie socjalizm, nas interesują robotnicy a nie jakiś naród
@BarkaMleczna: Próbowano, w przypadku Lenina z dobrymi skutkami nawet
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@CamusVevo:
@BarkaMleczna:

Próbowano, w przypadku Lenina z dobrymi skutkami nawet


No, to nie ma co dyskutować nawet, skoro Leninowi wyszło dobrze i jego wersja socjalizmu działa.
¯\_(ツ)_/¯

Do narodu to się odnosi faszyzm a nie socjalizm, nas interesują robotnicy a nie jakiś naród


Naród, czyli m.in.robotnicy. Zresztą między narodem i społeczeństwem można (w przybliżeniu) postawić znak równości, a mowa tu o "uspołecznieniu" a nie o "urobotnikowieniu". Robotnicy to nie jest
  • Odpowiedz
@WhyTryHarder:

Naród, czyli m.in.robotnicy. Zresztą między narodem i społeczeństwem można (w przybliżeniu) postawić znak równości, a mowa tu o "uspołecznieniu" a nie o "urobotnikowieniu". Robotnicy to nie jest 100% społeczeństwa.

Nie, nie można postawić znaku równości; widzę że absolutnie nie rozumiesz kim są robotnicy w myśl marksizmu, po co się wypowiadasz w temacie skoro nie wiesz tak podstawowych rzeczy? Jeśli pracujesz u kapitalisty to jesteś w myśl Marksizmu uwaga - robotnikiem
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@CamusVevo:

Jeśli pracujesz u kapitalisty to jesteś w myśl Marksizmu uwaga - robotnikiem


A jeśli pracuję w państwowej firmie? Wtedy nie jestem robotnikiem?
Ano jestem (niezależnie, co Marks o tym sądził), gdyż nie mogę sobie po prostu wziąć owoców swojej pracy i spożytkować po swojemu, tylko ktoś musi mi zapłacić (w tym wypadku państwo). Jestem więc pracownikiem najemnym, czyli robotnikiem.

upaństwowienie nie rozwiązuje problemu alienacji


Jakiej alienacji? Pracuję to mi płacą.
  • Odpowiedz
@WhyTryHarder:

A jeśli pracuję w państwowej firmie? Wtedy nie jestem robotnikiem?

Ano jestem (niezależnie, co Marks o tym sądził), gdyż nie mogę sobie po prostu wziąć owoców swojej pracy i spożytkować po swojemu, tylko ktoś musi mi zapłacić (w tym wypadku państwo). Jestem więc pracownikiem najemnym, czyli robotnikiem.
To prawda, zgadza się!


Jakiej alienacji? Pracuję to mi płacą. Przestanie mi się podobać, to przestanę pracować i przestaną mi płacić. Żadna alienacja
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@CamusVevo:

Wiesz co jest potrzebne żeby zostać kapitalistą? Podpowiem że jest to ujęte w nazwie KAPITA(Ł)lista


Pieniądze to najmniejszy problem. Istnieje wiele sposobów, aby je zdobyć na założenie własnej firmy, poza tym na mikroprzedsiębiorstwo wcale nie trzeba mieć tak dużo, a potem można się rozwijać.
Znam dwa dużo większe problemy: po pierwsze musisz mieć dobry pomysł, który ma duże szanse powodzenia. Po drugie: musisz mieć stalowe nerwy, a i tak najesz
  • Odpowiedz
@aIkohoIik: szklanka wody to jest przenośnia. Chodzi o to że jak będziesz miał 70+ lat i nie będziesz mieć siły na prowadzenie pełnego wrażeń życia to wtedy będziesz mógł ekscytować się życiem swoich dzieci i wnuków. Posłuchać tego jakie oni mają przygody, może poprosić o skoszenie trawy albo pomoc w zakupach.
Jak nie masz dzieci to na starość ta Twoja przyslowiowa szklanka jest pusta a Ty zdychasz powoli w samotności i
  • Odpowiedz